We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer Predator Galea 365 Gaming Headset with Control Box, 7.1 Surround Sound, Detachable Omnidirectional Mic, Ergonomic Ear Cups, Adjustable Headband, Black
SKU
GP.HDS11.01L
Login for pricing
Available for backorder
Acer Predator Galea 365 Gaming Headset with Control Box, 7.1 Surround Sound, Detachable Omnidirectional Mic, Ergonomic Ear Cups, Adjustable Headband, Black
- 7.1 surround sound
- Features a detachable mic - perfect for when you’re playing solo
- Omnidirectional mic quickly picks up your voice and delivers it to your teammates with crystal clarity
- Ergonomic fabric ear cups and an adjustable headband for exceptional comfort
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | GP.HDS11.01L |
| EAN | 4711121231759 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Predator |
| Product Videos |
View Video |
This 7.1 surround sound headset can be used over 3.5 mm or USB and includes an omnidirectional mic and comfortable soft foam ear pads.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control unit type | External control unit |
| Control type | Buttons |
| Virtual surround | Yes |
| Virtual surround technology | Virtual 7.1 surround sound |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Maximum input power | 20 mW |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Bluetooth | No |
| Headphones | |
| Maximum input power | 20 mW |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 96 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 5 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Detachable microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Control unit | |
| Control unit type | External control unit |
| External control unit interface | USB |
| Control type | Buttons |
| Control unit weight | 35 g |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 320 g |
| Width | 201 mm |
| Height | 90 mm |
| Depth | 210 mm |
| Control unit weight | 35 g |
| Control unit dimensions (W x D x H) | 21 x 85 x 10 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 350 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 350 mm |
| Package depth | 456 mm |
| Package weight | 750 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Ear pad material | Fabric |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Other features | |
| Maximum input power | 20 mW |
| Package type | Box |
| External control unit interface | USB |
| Control unit weight | 35 g |
| Control unit dimensions (W x D x H) | 21 x 85 x 10 mm |
| Virtual surround | Yes |