We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Allied Telesis AT-IE360-12GHX-80 Managed L3 Power over Ethernet (PoE) Grey
SKU
AT-IE360-12GHX-80
Login for pricing
Available for backorder
8x 10/100/1000T, 2x 100/1000X SFP, 2x 1/10G SFP+, Industrial Ethernet, Layer 3 Switch, PoE++ Support, DC
Category: Network Switches
| SKU | AT-IE360-12GHX-80 |
|---|---|
| EAN | 0767035231143 |
| Manufacturer | Allied Telesis |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Industrial Ethernet Layer 3 PoE++ Gigabit Switch
The Allied Telesis IE360-12GHX managed switch features 8 x 10/100/1000T PoE++ copper ports, 2 x 100/1000X SFP ports and 2 x 1G/10G SFP+ ports. A comprehensive feature-set, and built-in security, make it ideal for high-density Industrial Environments.
The Allied Telesis IE360-12GHX managed switch features 8 x 10/100/1000T PoE++ copper ports, 2 x 100/1000X SFP ports and 2 x 1G/10G SFP+ ports. A comprehensive feature-set, and built-in security, make it ideal for high-density Industrial Environments.
| Management features | |
|---|---|
| Traffic shaping | Yes |
| Traffic classification | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP module slots quantity | 2 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 0 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| Power connector | DC-in jack |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3bt |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 12000 |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 60 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 44.6 Mpps |
| Number of VLANs | 4000 |
| Security | |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication, Port-based authentication |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
| Management protocols | SNMP |
| Design | |
| Wall mountable | Yes |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| DIN rail mounting | Yes |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Aluminium, Metal |
| Rack mounting | No |
| Performance | |
|---|---|
| Memory type | RAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Fanless | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0020 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 29.9 W |
| DC input voltage | 18 - 57 V |
| Power source | DC/PoE |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 8 |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 91 mm |
| Depth | 158 mm |
| Height | 153 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Aluminium, Metal |
| Rack mounting | No |
| Memory | |
| Memory type | RAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0020 |