We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Allied Telesis AT-x250-28XTm-50 Managed L3 1U Grey
SKU
AT-X250-28XTM-50
Login for pricing
Available for backorder
10 Gigabit Layer 3 Lite Stackable Switch, 24x 100M/1/2.5/5/10G, 4x SFP+ ports, EU Power Cord
- AlliedWare PlusTM Enterprise-class operating system
- Active Fiber Monitoring prevents eavesdropping of sensitive data on fiber uplink ports
- OpenFlow for SDN network management and control
- Precision Time Protocol (IEEE 1588 PTP) supports automation and control systems
- Static routing and RIP for L3 environments
- Link monitoring for proactive network health management
Category: Network Switches
| SKU | AT-X250-28XTM-50 |
|---|---|
| EAN | 0767035229867 |
| Manufacturer | Allied Telesis |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
10 Gigabit Stackable Edge Switches
Allied Telesis x250 Series 10 Gigabit Layer 3 stackable switches provide resilient high-speed edge connectivity. All ports support up to 10G speed enabling seamless communication for enterprise servers and other modern applications, with multi-gigabit or fiber connectivity.
Enable a resilient network edge solution using Virtual Chassis Stacking (VCStack™)
Enjoy high-performing network access with multi-gigabit speeds of 1/2.5/5/10G on all edge ports to connect any device, old or new
Support distributed environments with secure long-distance 1/10G (SFP/SFP+) connectivity on fiber models
Maximize application performance with high throughput 10G (SFP/SFP+) uplink ports
Support resilient high-speed ring-based networks with Ethernet Protection Switched Ring (EPSRing™) and standards-based G.8032 ERPS
Reduce costs and automate network and device management with Autonomous Management Framework™ Plus (AMF Plus)
Allied Telesis x250 Series 10 Gigabit Layer 3 stackable switches provide resilient high-speed edge connectivity. All ports support up to 10G speed enabling seamless communication for enterprise servers and other modern applications, with multi-gigabit or fiber connectivity.
Enable a resilient network edge solution using Virtual Chassis Stacking (VCStack™)
Enjoy high-performing network access with multi-gigabit speeds of 1/2.5/5/10G on all edge ports to connect any device, old or new
Support distributed environments with secure long-distance 1/10G (SFP/SFP+) connectivity on fiber models
Maximize application performance with high throughput 10G (SFP/SFP+) uplink ports
Support resilient high-speed ring-based networks with Ethernet Protection Switched Ring (EPSRing™) and standards-based G.8032 ERPS
Reduce costs and automate network and device management with Autonomous Management Framework™ Plus (AMF Plus)
| Management features | |
|---|---|
| ARP inspection | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| MIB support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 0 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z, IEEE 802.3az |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 10000 |
| Number of static routes | 16 |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 560 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 416.7 Mpps |
| Number of VLANs | 4094 |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | SSH, SSL/TLS, SHA-1, SHA-256, SHA-384, SHA-512 |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| DHCP features | DHCPv6 relay, DHCP snooping, DHCPv6 client |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Stackable | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 160 W |
| Power supply included | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 290 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4 kg |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |