We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Allied Telesis AT-x540L-28XS-50 Managed L3 1U Grey
SKU
AT-X540L-28XS-50
Login for pricing
Available for backorder
10 Gigabit Layer 3 Stackable Switch, 24x SFP, 4x SFP+ ports, EU Power Cord
- AlliedWare PlusTM Enterprise-class operating system
- OpenFlow for SDN network management and control
- Precision Time Protocol (IEEE 1588 PTP) supports automation and control systems
- RIP, OSPF, BGP, and static routing for L3 environments
- ACLs manage access and traffic control across the network
- Link monitoring for proactive network health management
Category: Network Switches
| SKU | AT-X540L-28XS-50 |
|---|---|
| EAN | 0767035232034 |
| Manufacturer | Allied Telesis |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Allied Telesis x540L Series 10 Gigabit Layer 3 stackable switches provide a resilient high-speed distribution solution. All ports support up to 10G speed enabling seamless communication for modern applications, and multi-gigabit or fiber connectivity ensures flexible deployment.
Enable resilient distribution switching, with superior performance and simplified management, using Virtual Chassis Stacking (VCStack™)
Enjoy flexible deployment with multi-gigabit speeds of 1/2.5/5/10G, and 1/10G (SFP/SFP+) uplinks to maximize performance on copper x540L models
Support distributed environments with secure long-distance 1/10G (SFP/SFP+) connectivity on fiber x540L models
Reduce costs and automate network and device management with Autonomous Management Framework™ Plus (AMF Plus)
Prevent eavesdropping of sensitive data on fiber links with Active Fiber Monitoring
Support resilient high-speed ring-based networks with Ethernet Protection Switched Ring (EPSRing™) and standards-based G.8032 ERPS
Enable resilient distribution switching, with superior performance and simplified management, using Virtual Chassis Stacking (VCStack™)
Enjoy flexible deployment with multi-gigabit speeds of 1/2.5/5/10G, and 1/10G (SFP/SFP+) uplinks to maximize performance on copper x540L models
Support distributed environments with secure long-distance 1/10G (SFP/SFP+) connectivity on fiber x540L models
Reduce costs and automate network and device management with Autonomous Management Framework™ Plus (AMF Plus)
Prevent eavesdropping of sensitive data on fiber links with Active Fiber Monitoring
Support resilient high-speed ring-based networks with Ethernet Protection Switched Ring (EPSRing™) and standards-based G.8032 ERPS
| Management features | |
|---|---|
| ARP inspection | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| MIB support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 28 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 0 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| Fiber ports quantity | 28 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Number of static routes | 1000 |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 560 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 416.7 Mpps |
| Number of VLANs | 4094 |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | SHA-1, SHA-256, SHA-384, SHA-512, SSH, SSL/TLS |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| DHCP features | DHCP snooping, DHCPv6 client, DHCPv6 relay |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Stackable | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 86 W |
| Power supply included | Yes |
| Operational conditions | |
| Heat dissipation | 293 BTU/h |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 290 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 3.8 kg |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |