We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Allied Telesis iGS950/20PS Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Desktop/Wall-Mounting Silver
SKU
AT-IGS950/20PS-950
Login for pricing
Available for backorder
16 x 10/100/1000T copper, 4 x 100/1000X SFP, PoE+, L2, Managed, 40Gbps, 29.8Mpps, 370W budget, 51.7 dB, 1482 BTU/h, EU cord, Silver, 440 x 250 x 44 mm, 3.89 kg
- VLAN
- Quality of Service Classification
- IP Multicast Support (IPv4)
- IEEE 802.3ad Link Aggregation
- IEEE 802.1x Port-based, MAC-based and Network Access Control
Category: Network Switches
The Allied Telesis iGS950 Series of WebSmart network switches demonstrates the Allied Telesis commitment to environmentally-friendly processes and products, minimizing power consumption through the use of a high efficiency power supply and a low power chipset. Featuring PoE+, iGS950 Series switches at the network edge are the ideal cost-effective solution for small businesses.
Ease of management and high performance
These advanced Allied Telesis WebSmart switches combine the simplicity of unmanaged switches with the performance and reliability of managed switches. This provides a cost-effective, secure and reliable solution for integrated management at the network edge. With user-friendly web-based management, the iGS950 Series is ideal for integrating simple management and security into your network solution.
Power over Ethernet (PoE)
The iGS950/10PS, 20PS, 28PS and 52PS switches are available in PoE+ (IEEE 802.3at), with the capability of delivering up to 30W per port. PoE allows users to connect and power a device using a single Ethernet cable, thus eliminating the need for additional power outlets and simplifying installation. Furthermore, this system is unaffected by any local variance in AC power, offering a standardized power infrastructure.
Ease of management and high performance
These advanced Allied Telesis WebSmart switches combine the simplicity of unmanaged switches with the performance and reliability of managed switches. This provides a cost-effective, secure and reliable solution for integrated management at the network edge. With user-friendly web-based management, the iGS950 Series is ideal for integrating simple management and security into your network solution.
Power over Ethernet (PoE)
The iGS950/10PS, 20PS, 28PS and 52PS switches are available in PoE+ (IEEE 802.3at), with the capability of delivering up to 30W per port. PoE allows users to connect and power a device using a single Ethernet cable, thus eliminating the need for additional power outlets and simplifying installation. Furthermore, this system is unaffected by any local variance in AC power, offering a standardized power infrastructure.
| Management features | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| MIB support | RFC 1213 MIB-II RFC 1643 Ethernet MIB RFC 1493 Bridge MIB RFC 2131 DHCPv4 server and client Private Enterprise MIB (Allied Telesis provides the spec) |
| Switch layer | L2 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Network | |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1w, IEEE 802.1s, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad, IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) IPv4 entries | 256 |
| Optical fiber | |
| Fiber ethernet cabling technology | 100BASE-FX, 1000BASE-SX, 1000BASE-LX |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 10000 |
| Packet buffer memory | 0.512 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 40 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 29.8 Mpps |
| Number of VLANs | 256 |
| Security | |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Access Control List (ACL) IPv4 entries | 256 |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Wall mountable | Yes |
| Reset button | Yes |
| Form factor | Desktop/Wall-Mounting |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
| Noise level | 51.7 dB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Telnet | Yes |
| Fanless | No |
| Packet buffer memory | 0.512 MB |
| Power | |
| Power consumption (max) | 434.3 W |
| Power plug type | Type F |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 22.6 W |
| Input current | 7 A |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 12 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 16 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Other features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Heat dissipation | 1482 BTU/h |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 250 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 3.89 kg |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Mounting brackets included | Yes |
| Rubber feet | Yes |
| Screws included | Yes |
| Packaging data | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Rubber feet | Yes |
| Screws included | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| IPv4 & IPv6 features | |
| Access Control List (ACL) IPv4 entries | 256 |
| Technical details | |
| Form factor | Desktop/Wall-Mounting |
| Product colour | Silver |
| Noise level | 51.7 dB |
| Rack mounting | Yes |
| Telnet | Yes |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA), CE, UKCA, Federal Communications Commission (FCC), UL, TÜV mark, RoHS |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 0.512 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA), CE, UKCA, Federal Communications Commission (FCC), UL, TÜV mark, RoHS |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |