We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC NetShelter SX 42U 1200mm Deep Split Side Panels White Qty 2
SKU
AR7303W
Login for pricing
Available for backorder
NetShelter SX, 42U, 1200 mm, Deep Split Side Panels, White, Qty 2
Category: Rack Accessories
| SKU | AR7303W |
|---|---|
| EAN | 0731304304548 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Half-height side panels
Half-height quick release side panels reduce size and weight for easy handling and access to equipment. Side panels are lockable utilizing a single key with the doors.
Protective grounding provisions
Safety protection against electric shock and reduction of EMI emissions. NetShelter Enclosures incorporate a series of ground studs within each enclosure, providing adequate means for grounding all loose sheet metal panels and/or internally rack-mounted equipment.
Half-height quick release side panels reduce size and weight for easy handling and access to equipment. Side panels are lockable utilizing a single key with the doors.
Protective grounding provisions
Safety protection against electric shock and reduction of EMI emissions. NetShelter Enclosures incorporate a series of ground studs within each enclosure, providing adequate means for grounding all loose sheet metal panels and/or internally rack-mounted equipment.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 42U |
| Product colour | White |
| Locking | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 1191 mm |
| Package height | 946 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 25.4 kg |
| Width | 1097 mm |
| Weight | 18.9 kg |
| Height | 832 mm |
| Depth | 14 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1191 mm |
| Package height | 946 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package weight | 25.4 kg |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Technical details | |
| Rack capacity | 42U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | White |