We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS TUF Gaming VG279QE5A computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
- 27-inch Full HD(1920x1080) gaming monitor with 146Hz (OC) refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) technology enables ELMB and variable-refresh-rate technologies to work simultaneously to eliminate ghosting and tearing for sharp gaming visuals with high frame rates
- DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse
- Shadow Boost enhances image details in dark areas, brightening scenes without over-exposing bright areas

TUF Gaming VG279QE5A
The 27-inch TUF Gaming VG279QE5A Full HD gaming monitor featuring a IPS panel for blistering-fast overclock to 146 Hz refresh rate gaming. ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) enables ELMB and variable-refresh-rate technologies to work simultaneously to eliminate ghosting and tearing for buttery-smooth gaming. In addition, it has a 125% sRGB gamut to offer exceptional colors and contrast.

146HZ REFRESH RATE (OC) AND 1MS (MPRT) RESPONSE TIME
Gaming key spec
With overclock to 146Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles.

ADAPTIVE-SYNC
Gaming key spec
VESA AdaptiveSync technology ensure supersmooth, tear-free visuals with low latency.

ELMB Sync
Exclusive gaming feature
ELMB Sync* software that enables ELMB to work simultaneously with adaptive-sync technology to eliminate ghosting and tearing for extraordinarily sharp, high-frame-rate gaming.
*Ideal for Fast-paced games , works better over 85Hz.

Variable Overdrive
Exclusive gaming feature
Integrated ASUS Variable Overdrive technology allows the display to dynamically alter its overdrive setting as frame rates fluctuate, ensuring optimal results for any game. You choose how strong you want the overall effect to be, then let the monitor take it from there.

Intuitive Controls
DisplayWidget Center software upgraded the user interface so that users can easily change monitor settings via a mouse ― so there’s no need to access the OSD menu.

Shadow Boost
ASUS Shadow Boost technology clarifies dark areas of the game without overexposing brighter areas, improving overall viewing while also making it easier to spot enemies hidden in dark areas of the map.

GamePlus
The ASUS-exclusive, integrated GamePlus hotkey offers in-game enhancements that help you get more out of your game. This function is co-developed with input from pro gamers, allowing them to practice and improve their gaming skills.

GameVisual
ASUS GameVisual Technology has seven pre-set display modes to optimize visuals for different types of content. This unique feature can be easily accessed through a hotkey or the on-screen display settings menu.

Flicker-Free technology
Flicker-Free technology reduces flicker to minimize eyestrain for improved comfort when you're embroiled in long gaming sessions.

LOW BLUE LIGHT
ASUS Low Blue Light technology reduces the amount of potentially harmful blue light emitted by the display. Four different filter settings are available to control the amount of blue light reduction.

Extensive Connectivity
A multitude of connectivity options, including HDMI 2.0 and DisplayPort™ 1.2, ensures wide compatibility with a variety of input sources.

ERGONOMIC DESIGN
With an ergonomically-designed stand, it provides tilt so you can easily find your ideal viewing position. The display is also VESA-compatible for wall mounting.
Gaming key spec
146HZ REFRESH RATE (OC) AND 1MS (MPRT) RESPONSE TIME
With overclock to 146Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 146 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 125% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 180 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 146 Hz |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| DCI-P3 coverage | 90% |
| Display diagonal (metric) | 69 cm |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3, sRGB |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| Game mode | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 369 mm |
| Depth (without stand) | 60 mm |
| Width (without stand) | 615 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 4.4 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 16.7 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2254275 |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 369 mm |
| Depth (without stand) | 60 mm |
| Width (without stand) | 615 mm |
| Width (with stand) | 615 mm |
| Depth (with stand) | 193 mm |
| Height (with stand) | 453 mm |
| Weight (with stand) | 4.4 kg |
| Weight (without stand) | 3.6 kg |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 171 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package weight | 6.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 171 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package weight | 6.3 kg |
| Package type | Box |
| Sustainability | |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2254275 |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 90% |
| Game mode | Yes |
| Height (without stand) | 369 mm |
| Depth (without stand) | 60 mm |
| Width (without stand) | 615 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ASUS TUF Gaming VG279QE5A computer mon...
Login for pricing
|
Hannspree HP246PJB LED display 61 cm (...
Login for pricing
|
Recommended
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Login for pricing
|
Popular
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Login for pricing
|
Hot Product
Philips B Line LCD monitor 241B8QJEB/00
Login for pricing
|
Viewsonic TD2230 computer monitor 54.6...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VG279QE5A
|
HP246PJB
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
241B8QJEB/00
|
TD2230
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Philips
|
Viewsonic
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:10
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| Display technology |
LCD
|
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
N/A
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Built-in USB hub |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|





