We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cablenet 0.5m OM2 50/125 LC-LC Duplex Grey LSOH Fibre Patch Lead
SKU
50LCLC05
- OM2 (50/125)
- LC-LC High Quality Connectors
- Grey LSZH Sleeve
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | 50LCLC05 |
|---|---|
| EAN | 5056750309110 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | In Stock |
OM2 supports Gigabit Ethernet up to 500m. These Fibre Patch Cables are assembled using high quality connectors and 50/125 fibre optic cable, each cable is fitted with a strain relief boot and has Low Smoke Zero Halogen sleeving.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 0.5 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM2 |
| Connector gender | Male/Male |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 0.5 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Grey |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Cablenet 0.5m OM2 50/125 LC-LC Duplex...
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy 2m LC-LC OM2 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Bestseller
Cablenet 3m OM3 50/125 LC-LC Duplex Aq...
Login for pricing
|
New
ALOGIC 0.5m LC-LC 40G/100G Multi Mode...
Login for pricing
|
Recommended
ALOGIC 0.5m LC-LC 10G Multi Mode Duple...
Login for pricing
|
Cablenet 3m OM3 50/125 LC-ST Duplex Aq...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
50LCLC05
|
46481
|
3LCLC3
|
LCLC-0.5-OM4
|
LCLC-0.5-OM3
|
3LCST3
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
Lindy
|
Cablenet
|
ALOGIC
|
ALOGIC
|
Cablenet
|
| Cable type |
N/A
|
N/A
|
LC/LC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|




