We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Catalyst IE3100 Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Black
SKU
IE-3100-3P1U2S-E
Login for pricing
Available for backorder
Catalyst IE3100 w/3 GE PoE+, 1 GE 4PPoE, and 2 GE SFP uplinks, NE
- 4 GE downlink and 2 GE fiber uplink ports
- Industrial protocols, security, and redundancy features
- Network Essentials
Category: Network Switches
| SKU | IE-3100-3P1U2S-E |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Catalyst |
Fast, secure network connectivity, even in tight spaces
Extend fast, secure, and fully managed connectivity to devices in harsh operating conditions and space-constrained environments.
Easily place in confined spaces. Integrate within connected industrial solutions that are custom-built and turnkey.
Incorporate within turnkey industrial solutions
Deliver fully managed, secure, and reliable custom-built machinery by connecting individual devices within your industrial solution.
Join the circular economy
Invest in products that are designed, built, and delivered with sustainability in mind. The Catalyst IE3100 Rugged Series eliminates the use of paint with anodization and uses 100% recyclable packaging.
Bring the best of IT networking into your operations
Gain enterprise-grade networking capabilities with the modern Cisco IOS-XE operating software, management by Cisco DNA Center, and fast recovery for resilient operations.
Protect your operations with best-in-class security
Reduce risk and defend your operations against cyberthreats with device authentication, access control, and network segmentation.
Extend fast, secure, and fully managed connectivity to devices in harsh operating conditions and space-constrained environments.
Easily place in confined spaces. Integrate within connected industrial solutions that are custom-built and turnkey.
Incorporate within turnkey industrial solutions
Deliver fully managed, secure, and reliable custom-built machinery by connecting individual devices within your industrial solution.
Join the circular economy
Invest in products that are designed, built, and delivered with sustainability in mind. The Catalyst IE3100 Rugged Series eliminates the use of paint with anodization and uses 100% recyclable packaging.
Bring the best of IT networking into your operations
Gain enterprise-grade networking capabilities with the modern Cisco IOS-XE operating software, management by Cisco DNA Center, and fast recovery for resilient operations.
Protect your operations with best-in-class security
Reduce risk and defend your operations against cyberthreats with device authentication, access control, and network segmentation.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 2 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Compatible memory cards | SD |
| Console port | RS-232/Micro-USB |
| Power connector | DC-in jack |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 1588v2, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Link aggregation | Yes |
| 10G support | No |
| IPv4 routes | 2000 |
| IGMP snooping | Yes |
| IGMP entries | 512 |
| Data transmission | |
| MAC address table | 8000 entries |
| Number of queues | 8 |
| Number of VLANs | 256 |
| Security | |
| IGMP snooping | Yes |
| IGMP entries | 512 |
| DHCP features | DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| DIN rail mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Stackable | No |
| LED indicators | PoE |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
| Memory type | DRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 931290 h |
| Internal memory | 4000 MB |
| Stackable | No |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| Power consumption (typical) | 14 W |
| Input voltage | 12 - 48 V |
| Input current | 1.6 - 0.4 A |
| Power source | DC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 3 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 3 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Power over Ethernet (PoE) modes | 4PPoE |
| Other features | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Input voltage | 12 - 48 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 12192 m |
| Virtual LAN features | |
| Number of VLANs | 256 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 64.8 mm |
| Depth | 127 mm |
| Height | 129 mm |
| Weight | 910 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Stackable | No |
| Mean time between failures (MTBF) | 931290 h |
| Rack mounting | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), ICES, KCC |
| Memory | |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 4000 MB |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), ICES, KCC |
| Indication | |
| LED indicators | PoE |