We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Catalyst IE9300 Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) 1U Black
SKU
IE-9310-16P8S4X-E
Login for pricing
Available for backorder
Catalyst IE9300 w/ 16 Ports GE PoE+ and 8 Ports SFP Downlinks and 4 Ports 1/10G SFP+ uplinks, Network Essentials
Category: Network Switches
| SKU | IE-9310-16P8S4X-E |
|---|---|
| EAN | 0889728593892 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Catalyst |
Cisco Catalyst IE9300 Rugged Series switches with 28 ports of Gigabit and 10 Gigabit Ethernet interfaces deliver high-speed Ethernet connectivity in a compact form factor and are designed for a wide range of industrial applications for which hardened products are required. The platform is built to withstand harsh environments in manufacturing, energy, transportation, mining, smart cities, and oil and gas. The switches are ideal for outdoor enclosures or harsh environments while adhering to overall IT network design, compliance, and performance requirements.
These switches run Cisco IOS® XE, an operating system with built-in security and trust, featuring Secure Boot, image signing, and the Cisco® Trust Anchor module. Cisco IOS XE also provides API-driven configuration with open APIs and data models.
The Cisco Catalyst IE9300 Rugged Series can be managed with a powerful management tool, Cisco Catalyst Center, and can easily be set up with a completely redesigned user-friendly modern GUI tool called WebUI. The platform supports Full Flexible NetFlow (FNF) for real-time visibility into traffic patterns and threat analysis with Cisco Secure Network Analytics. With Cisco Cyber Vision included, the IE9300 identifies connected assets, their profiles, vulnerabilities, and communication patterns to assess your OT security posture and help drive cybersecurity best practices. With Cisco Secure Equipment Access included, it enables zero-trust remote access to connected assets to help you control risks from remote users.
The Cisco IE9300 Rugged Series, by building a high-performance, reliable, and secure industrial network, provides the foundational infrastructure that transports and protects the massive amounts of data required for software-defined automation and Industrial AI applications to function effectively and deliver actionable insights for operations.
These switches run Cisco IOS® XE, an operating system with built-in security and trust, featuring Secure Boot, image signing, and the Cisco® Trust Anchor module. Cisco IOS XE also provides API-driven configuration with open APIs and data models.
The Cisco Catalyst IE9300 Rugged Series can be managed with a powerful management tool, Cisco Catalyst Center, and can easily be set up with a completely redesigned user-friendly modern GUI tool called WebUI. The platform supports Full Flexible NetFlow (FNF) for real-time visibility into traffic patterns and threat analysis with Cisco Secure Network Analytics. With Cisco Cyber Vision included, the IE9300 identifies connected assets, their profiles, vulnerabilities, and communication patterns to assess your OT security posture and help drive cybersecurity best practices. With Cisco Secure Equipment Access included, it enables zero-trust remote access to connected assets to help you control risks from remote users.
The Cisco IE9300 Rugged Series, by building a high-performance, reliable, and secure industrial network, provides the foundational infrastructure that transports and protects the massive amounts of data required for software-defined automation and Industrial AI applications to function effectively and deliver actionable insights for operations.
| Management features | |
|---|---|
| ARP inspection | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Ports & interfaces | |
| SFP module slots quantity | 8 |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Fiber ports quantity | 12 |
| Fiber optic connector | SFP, SFP+ |
| Console port | RS-232 |
| Power connector | AC-in jack |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1w, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1s, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3x, IEEE 802.1x, IEEE 802.1AE, IEEE 802.1p, IEEE 802.1D, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| 10G support | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| Virtual LAN features | VLAN mapping |
| IPv6 routes | 3500 |
| IPv4 routes | 7000 |
| IGMP snooping | Yes |
| IGMP entries | 1000 |
| Data transmission | |
| MAC address table | 24000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Number of VLANs | 4096 |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| Access Control List (ACL) rules | 1536 |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | SSH, TLS |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Queue scheduling algorithms | Priority queuing (PQ) |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+, AAA, IEEE 802.1x |
| IGMP entries | 1000 |
| DHCP features | DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | No |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
| Memory type | DRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 265827 h |
| Internal memory | 8192 MB |
| Flash memory | 8192 MB |
| Fanless | Yes |
| Stackable | No |
| Power | |
|---|---|
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Virtual LAN features | VLAN mapping |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.81 kg |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector | SFP, SFP+ |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | No |
| Mean time between failures (MTBF) | 265827 h |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 8192 MB |
| Flash memory | 8192 MB |