We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco ESR-6300-CON-K9 network switch module 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet
SKU
ESR-6300-CON-K9
Login for pricing
Available for backorder
ESR6300 conduction cooled card with 2x Gigabit Ethernet routed ports and 4x Gigabit Ethernet switched ports
- ESR 6300 card with cooling plate
- 2 combo GE WAN ports
- 4 GE LAN ports, PoE/PoE+-ready architecture
Category: Network Switch Modules
| SKU | ESR-6300-CON-K9 |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco® ESR6300 Embedded Series Router is a high-performance, ruggedized router designed for use in harsh environments, offering reliable operation in extreme temperatures and under shock and vibration conditions typical for mobile applications in rugged terrain. With onboard hardware encryption, the Cisco ESR6300 offloads encryption processing from the routing engine to provide highly secure yet scalable video, voice, and data services for mobile and embedded outdoor networks. The router offers high performance, six Gigabit Ethernet interfaces (two routed and four switched), and a rich Cisco IOS® XE Software feature set, providing investment protection for customers deploying bandwidth-intensive applications in mobile or embedded networks in heavy industrial, public safety, transportation, defense, and energy markets.
The Cisco ESR6300 is an embedded router module with a compact form factor of 3.0 by 3.775 in. (76.2 by 95.885 mm). This module may fit in an enclosure that was originally designed for PC/104 modules with some additional adaptation. The more compact design simplifies integration and enables the module to be used in a wide variety of embedded applications. The ESR6300 card is available with a custom-designed cooling plate, as well as without the cooling plate for systems integrators who want to design their own thermal solution. The card is designed as a replacement for the Cisco 5915 and 5940 Embedded Services Routers.
Cisco has an ecosystem of partners and systems integrators that embed Cisco ESR6300s into industry-standard, commercially available enclosures as well as custom enclosures tailored to the unique environments in which these routers are deployed. Figures 1 and 2 show the Cisco ESR6300 NCP (no cooling plate) and ESR6300 CON (conduction-cooled) models, respectively.
The Cisco ESR6300 is an embedded router module with a compact form factor of 3.0 by 3.775 in. (76.2 by 95.885 mm). This module may fit in an enclosure that was originally designed for PC/104 modules with some additional adaptation. The more compact design simplifies integration and enables the module to be used in a wide variety of embedded applications. The ESR6300 card is available with a custom-designed cooling plate, as well as without the cooling plate for systems integrators who want to design their own thermal solution. The card is designed as a replacement for the Cisco 5915 and 5940 Embedded Services Routers.
Cisco has an ecosystem of partners and systems integrators that embed Cisco ESR6300s into industry-standard, commercially available enclosures as well as custom enclosures tailored to the unique environments in which these routers are deployed. Figures 1 and 2 show the Cisco ESR6300 NCP (no cooling plate) and ESR6300 CON (conduction-cooled) models, respectively.
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Performance | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 76.2 mm |
| Height | 95.9 mm |
| Technical details | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Management features | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |