We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco IE3500 Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Black
SKU
IE-3500-8U3X-A
Login for pricing
Available for backorder
IE3500 with 8 GE PoE/PoE+/4PPoE, 3 10G SFP, Modular, Network Advantage
Category: Network Switches
| SKU | IE-3500-8U3X-A |
|---|---|
| EAN | 0889728599672 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco IE3500 Rugged Series switches deliver high bandwidth, higher power and feature rich switching performance in a rugged and modular form factor. The Cisco IE3500 Rugged Series are designed with features that enable the industrial network infrastructure to seamlessly accommodate machine vision use cases, AI-driven analysis, virtualization, large scale networks, robust security, and edge-to-cloud connectivity.
| Management features | |
|---|---|
| ARP inspection | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Cloud-managed | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Fiber ports quantity | 3 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Console port | RS-232 |
| Power connector | DC-in jack |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1w, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1s, IEEE 802.3ad, IEEE 802.1x, IEEE 802.1AE, IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3x, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Number of VLANs | 1024 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IPv6 routes | 3500 |
| IPv4 routes | 7000 |
| IGMP snooping | Yes |
| IGMP entries | 1024 |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 9198 |
| MAC address table | 24000 entries |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Number of VLANs | 1024 |
| Security | |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| IGMP entries | 1024 |
| DHCP features | DHCP server, DHCP snooping, DHCPv6 relay |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| DIN rail mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
| Memory type | DRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 474807 h |
| Internal memory | 8192 MB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 49 W |
| Input current | 11.5 A |
| DC input voltage | 12 - 54 V |
| Power source | DC/PoE |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 480 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+, PoE++ (4PPoE) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1024 |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Weight & dimensions | |
| Width | 111.3 mm |
| Depth | 134.4 mm |
| Height | 152.4 mm |
| Weight | 2.29 kg |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector | SFP |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 474807 h |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, WEEE |
| Memory | |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 8192 MB |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, WEEE |
| Other features | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |