We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco MDS 9148T Managed Gigabit Ethernet (10/100/1000) 1U Grey
SKU
DS-C9148T-48PETK9
Login for pricing
Available for backorder
MDS 9148T 32G FC switch, w/ 48 active ports + 48x32G SW Optics, 4 Fans, 2 PSUs, Port Side Exhaust
Category: Network Switches
| SKU | DS-C9148T-48PETK9 |
|---|---|
| EAN | 0889728168397 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The next-generation Cisco® MDS 9148T 32-Gbps 48-Port Fibre Channel Switch provides high-speed Fibre Channel connectivity for All-Flash arrays. This switch offers state-of-the-art analytics and telemetry capability built into its next-generation Application-Specific Integrated Circuit (ASIC) platform. This switch allows seamless transition to Fibre Channel Non-Volatile Memory Express (FC-NVMe) workloads whenever available without any hardware upgrade in the SAN. It empowers small, midsize, and large enterprises that are rapidly deploying cloud-scale applications using extremely dense virtualized servers, providing the benefits of greater bandwidth, scale, and consolidation. Some of the main benefits for a small-scale Storage Area Network (SAN) are automatic zoning, nonblocking forwarding, and smaller port groups of 16 ports. Benefits for a mid- to large-size SAN include higher scale for Fibre Channel control-plane functions, virtual SANs, Fabric Login (FLOGI), device alias and name server scale, 48 ports of 32-Gbps non-oversubscribed line-rate ports, bidirectional airflow, and a fixed-form FC-NVMe-ready SAN switch with enhanced Buffer-to-Buffer (B2B) credits connecting both storage and host ports and Fibre Channel link encryption. Large-scale SAN architectures built with SAN core directors can expand 32-Gbps connectivity to the server rack using these switches in either switch mode or Network Port Virtualization (NPV) mode. Additionally, the switch supports enhanced diagnostic features such as Inter-Switch Link (ISL) and
Host-Bus-Adapter (HBA) diagnostics, read diagnostic parameter, link cable beacon, and advanced reliability features such as Forward Error Correction (FEC) with HBA ports.
Host-Bus-Adapter (HBA) diagnostics, read diagnostic parameter, link cable beacon, and advanced reliability features such as Forward Error Correction (FEC) with HBA ports.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Fiber ports quantity | 48 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Console port | RS-232 |
| Power connector | AC-in jack |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
| Number of management ports | 1 pc(s) |
| Network | |
| Auto-sensing | Yes |
| Full duplex | Yes |
| 10G support | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | SNMPv3, SSH-2 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | System |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Back-to-front airflow |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 297 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 2 |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Other features | |
| Bandwidth | 1500 Gbit/s |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | -60 - 2000 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 439 mm |
| Depth | 566 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 8.5 kg |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | System |