We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco MDS 9220i Managed Gigabit Ethernet (10/100/1000) 1U Silver
SKU
DS-C9220I-12PEK9
Login for pricing
Available for backorder
MDS 9220i Multiprotocol Fixed Switch Advanced configuration (12xFC, 6 x IPS 1/10/25/40 Gbps), port side exhaust
Category: Network Switches
| SKU | DS-C9220I-12PEK9 |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
Cisco MDS 9220i Multiservice Fabric Switch , the next generation of the highly flexible, industry-leading, proven Cisco MDS 9200 Series Multiservice Switches, is an optimized platform for deploying high-performance SAN-extension solutions, distributed intelligent fabric services, and cost-effective multiprotocol connectivity for both open systems and mainframe environments. With a compact form factor and advanced capabilities, the Cisco MDS 9220i is an ideal solution for departmental and remote branch-office SANs as well as in large-scale SANs in conjunction with Cisco MDS 9700 Series Multilayer Directors.
The Cisco MDS 9220i offers up to twelve 32-Gbps Fibre Channel ports, four 1/10-, two 25-, and one 40- Gigabit Ethernet IP storage services ports, in a fixed One-Rack-Unit (1RU) form factor. The Cisco MDS 9220i connects to existing native Fibre Channel networks, protecting current investments in storage networks. The Cisco SAN Extension over IP application package license is enabled as standard on the two fixed 1/10 Gigabit Ethernet IP storage services ports, enabling features such as Fibre Channel over IP (FCIP) and compression on the switch without the need for additional licenses.
The Cisco MDS 9220i offers up to twelve 32-Gbps Fibre Channel ports, four 1/10-, two 25-, and one 40- Gigabit Ethernet IP storage services ports, in a fixed One-Rack-Unit (1RU) form factor. The Cisco MDS 9220i connects to existing native Fibre Channel networks, protecting current investments in storage networks. The Cisco SAN Extension over IP application package license is enabled as standard on the two fixed 1/10 Gigabit Ethernet IP storage services ports, enabling features such as Fibre Channel over IP (FCIP) and compression on the switch without the need for additional licenses.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Fiber ports quantity | 18 |
| Console port | RS-232 |
| Power connector | AC-in jack |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
| Network | |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q |
| VLAN support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Security | |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | AES, SSH-2, SNMPv3 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 240 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | -60 - 2000 m |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 439.4 mm |
| Depth | 511.1 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 9.8 kg |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |