We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco MDS 9396T Managed Gigabit Ethernet (10/100/1000) 2U Grey
SKU
DS-C9396T-48ETK9
Login for pricing
Available for backorder
MDS 9396T 32G Fibre Channel switch, with 48 active ports + 48x32G SW optics, 2 fans, 2 PSUs, port side exhaust
Category: Network Switches
| SKU | DS-C9396T-48ETK9 |
|---|---|
| EAN | 0889728163446 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The next-generation Cisco® MDS 9396T 32-Gbps 96-Port 2-rack unit Fibre Channel Switch provides high-speed Fibre Channel connectivity in the SAN. This switch offers state-of-art analytics and telemetry capability built into its next-generation Application-Specific Integrated Circuit (ASIC) platform. The Non-Volatile Memory express (NVMe)-ready switch allows seamless transition to Fibre Channel Non-Volatile Memory Express (FC-NVMe) workloads whenever available without any hardware upgrade in the SAN. This high-density, highly reliable and scalable, enterprise class switch is ideal for medium to large departmental SANs.
For standalone SANs, this switch can serve dense hyperscale server environments that spawn thousands of virtual Host Bus Adapters (vHBAs) serving several virtual machine instances, providing each of them with predictable throughput, consistent latency and highly available paths by distributing the physical SAN connectivity across six different port groups of 16 ports each. Autozone allows these standalone deployments to benefit from automatic zoning of host and storage ports without requiring any manual zoning configuration. These smaller port groups enable a design with smaller failure domains rather than one large failure domain consisting of all switch ports.
The number of hosts can be expanded further by connecting this switch as an N-Port ID Virtualization (NPIV) core switch to any existing top-of-rack switch in N-Port Virtualization (NPV) mode. Large-scale departmental SANs can deploy this switch as end-of-row, middle-of-row, or even top-of-rack in either forward or reverse airflow directions, connecting to existing MDS directors in the SAN core.
For standalone SANs, this switch can serve dense hyperscale server environments that spawn thousands of virtual Host Bus Adapters (vHBAs) serving several virtual machine instances, providing each of them with predictable throughput, consistent latency and highly available paths by distributing the physical SAN connectivity across six different port groups of 16 ports each. Autozone allows these standalone deployments to benefit from automatic zoning of host and storage ports without requiring any manual zoning configuration. These smaller port groups enable a design with smaller failure domains rather than one large failure domain consisting of all switch ports.
The number of hosts can be expanded further by connecting this switch as an N-Port ID Virtualization (NPIV) core switch to any existing top-of-rack switch in N-Port Virtualization (NPV) mode. Large-scale departmental SANs can deploy this switch as end-of-row, middle-of-row, or even top-of-rack in either forward or reverse airflow directions, connecting to existing MDS directors in the SAN core.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Fiber ports quantity | 96 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Console port | RS-232 |
| Power connector | AC-in jack |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
| Network | |
| Auto-sensing | Yes |
| Full duplex | Yes |
| 10G support | Yes |
| Security | |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | SSH-2, SNMPv3, AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | AAA, RADIUS, TACACS+ |
| Design | |
| Form factor | 2U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | System |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Back-to-front airflow |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 90 - 305 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 330 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 2 |
| DC input voltage | 192 - 400 V |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Other features | |
| Bandwidth | 3000 Gbit/s |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | -60 - 2000 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 565.9 mm |
| Height | 86.1 mm |
| Weight | 18.9 kg |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Technical details | |
| Form factor | 2U |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | System |