We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco MDS 9396V Managed Gigabit Ethernet (10/100/1000) 2U Grey
SKU
DS-C9396V-48IK9
Login for pricing
Available for backorder
MDS 9396V 64G 2RU FC switch, w/ 48 active ports, 3 Fans, 2 PSUs, intake
Category: Network Switches
| SKU | DS-C9396V-48IK9 |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco MDS 9396V 64-Gbps 96-Port Fibre Channel Switch provides high-speed Fibre Channel connectivity for all-flash arrays and high-performance hosts. This switch offers state-of-the-art analytics and telemetry capabilities built into its next-generation Application-Specific Integrated Circuits (ASIC). This switch allows seamless transition to Fibre Channel Non-Volatile Memory Express (NVMe/FC) workloads. It empowers enterprises that are rapidly deploying cloud-scale applications using extremely dense virtualized servers, providing the benefits of greater bandwidth, scale, and consolidation. Some of the main benefits for a small-scale Storage Area Network (SAN) are automatic zoning, nonblocking forwarding, and small port groups of 24 ports. Benefits for a mid- to large-size SAN include higher scale for Fibre Channel control-plane functions such as virtual SANs, fabric login (FLOGI), device aliases, and name servers. The Cisco MDS 9396V switch has 96 ports of 64-Gbps non-oversubscribed line-rate ports, bidirectional airflow, and a fixed-form NVMe/FC-ready SAN switch with enhanced Buffer-to-Buffer (B2B) credits; it is also capable of hardware-assisted Fibre Channel link encryption. Large-scale SAN architectures built with SAN core directors can expand 64-Gbps connectivity to the server rack using these switches configured in either switch mode or N Port Virtualization (NPV) mode. Additionally, the switch supports enhanced diagnostic features such as Inter-Switch Link (ISL) and Host-Bus-Adapter (HBA) diagnostics, remote port and SFP (Read Diagnostic Parameter) diagnostics, remote port beaconing (Link Cable Beaconing) and advanced reliability features such as Forward Error Correction (FEC).
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Fiber ports quantity | 96 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Console port | RS-232 |
| Power connector | AC-in jack |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
| Number of management ports | 1 pc(s) |
| Network | |
| Auto-sensing | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| 10G support | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | SSH-2, SNMPv3 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Design | |
| Form factor | 2U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | System |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 420 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 2 |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Other features | |
| Bandwidth | 6000 Gbit/s |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | -60 - 2000 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 442.3 mm |
| Depth | 607.3 mm |
| Height | 86.4 mm |
| Weight | 20 kg |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Technical details | |
| Form factor | 2U |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | System |