We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco N9K-C9364C-H1 network switch Managed L2/L4 2U Grey
SKU
N9K-C9364C-H1
Category: Network Switches
| SKU | N9K-C9364C-H1 |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
Artificial-Intelligence and Machine-Learning (AI/ML) applications are being used increasingly in today’s data centers, and the Cisco Nexus 9000 Series Switches have the hardware and software capabilities to provide the right latency, congestion-management mechanisms, and telemetry to meet the requirements of those applications. The Cisco Nexus 9000 Series Switches address the need for high-performance, power-efficient, compact switching in the network infrastructures and are designed to support high-density 100G fabrics for next-generation leaf and spine designs.
Large-cloud and data-center networking teams require a flexible, reliable solution that efficiently manages, troubleshoots, and analyzes their IT infrastructure. In addition, they need security, automation, visibility, analytics, and assurance. Coupled with tools such as Cisco Nexus Dashboard Insights for visibility and Cisco Nexus Dashboard Fabric Controller for automation, Cisco Nexus 9000 Series Switches are ideal platforms to build a high-performance AI/ML network fabric.
The Cisco Nexus 9364C-H1 switch introduces high-density 100G aggregation for the data center fabric. It also offers various lower port speeds and densities, including 10, 25, and 40 Gbps. The Cisco Nexus 9364C-H1 switch is based on Cisco® Cloud Scale technology equipped to support next-generation cloud architecture.
The Cisco Nexus 9364C-H1 is a 2-Rack-Unit (2RU) 64-port 100 Gigabit Ethernet switch that supports 12.8 Tbps of bandwidth. The switch provides 40MB of on-die packet buffer with MACsec capability on 16 ports.
Large-cloud and data-center networking teams require a flexible, reliable solution that efficiently manages, troubleshoots, and analyzes their IT infrastructure. In addition, they need security, automation, visibility, analytics, and assurance. Coupled with tools such as Cisco Nexus Dashboard Insights for visibility and Cisco Nexus Dashboard Fabric Controller for automation, Cisco Nexus 9000 Series Switches are ideal platforms to build a high-performance AI/ML network fabric.
The Cisco Nexus 9364C-H1 switch introduces high-density 100G aggregation for the data center fabric. It also offers various lower port speeds and densities, including 10, 25, and 40 Gbps. The Cisco Nexus 9364C-H1 switch is based on Cisco® Cloud Scale technology equipped to support next-generation cloud architecture.
The Cisco Nexus 9364C-H1 is a 2-Rack-Unit (2RU) 64-port 100 Gigabit Ethernet switch that supports 12.8 Tbps of bandwidth. The switch provides 40MB of on-die packet buffer with MACsec capability on 16 ports.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L4 |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| QSFP+ module slots quantity | 64 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45 |
| Switching optical modules type | 100 Gigabit Ethernet |
| Network | |
| VLAN support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| 10G support | Yes |
| Optical fiber | |
| Switching optical modules type | 100 Gigabit Ethernet |
| Data transmission | |
| Switching capacity | 12840 Gbit/s |
| Throughput | 4300 Gbit/s |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Design | |
| Form factor | 2U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | UL 60950-1 Second Edition, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, AS/NZS 60950-1, GB4943 |
| Performance | |
| Noise level | 96.6 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 237760 h |
| Internal memory | 32000 MB |
| Flash memory | 256000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 1100 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 605 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Operating altitude | 0 - 4000 m |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 442 mm |
| Depth | 566 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 14 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Form factor | 2U |
| Product colour | Grey |
| Noise level | 96.6 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 237760 h |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 32000 MB |
| Flash memory | 256000 MB |
| Certificates | |
| Certification | UL 60950-1 Second Edition, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, AS/NZS 60950-1, GB4943 |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |