We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Nexus 93600CD Managed Grey
SKU
N9K-C93600CD-GX=
Login for pricing
Available for backorder
Nexus 93600CD Spine and Leaf switch with 28p 100/40G QSFP28 and 8p 400/100G QSFP-DD, Spare
Category: Network Switches
| SKU | N9K-C93600CD-GX= |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
Based on Cisco® Cloud Scale technology, the Cisco Nexus® 9300-GX switches are the next generation of fixed Cisco Nexus 9000 Series Switches capable of supporting 400 Gigabit Ethernet (GE). With the increase in use cases for applications requiring Artificial Intelligence (AI) and Machine Learning (ML), the platform addresses the need for high-performance, power-efficient, compact switches in the networking infrastructure. These switches are designed to support 100G and 400G fabrics for mobile service provider environments, including the network edge, 5G, IoT, Professional Media Networking platform (PMN), and Network Functions Virtualization (NFV) The platform introduces a backward-compatible 400G optical interface Quad Small Form-Factor Pluggable – Double Density (QSFP-DD) to transparently migrate existing data center fabrics from 40-Gbps and 100-Gbps speeds to 400 Gbps and also offers various lower port speeds and densities, including 10, 25, 50, and 200 Gbps using breakouts. The Cisco Nexus 9300-GX provides investment protection for customers, delivering higher performance to meet scaled out spine-leaf fabrics to support growing traffic for cloud applications.
Cisco provides two modes of operation for Cisco Nexus 9000 Series Switches. Organizations can deploy Cisco Application Centric Infrastructure (Cisco ACI®) or Cisco NX-OS mode.
Cisco ACI is a holistic, intent-driven architecture with centralized automation and policy-based application profiles. It provides a robust, transport network for dynamic workloads and is built on a network fabric that combines time-tested protocols with new innovations to create a highly flexible, scalable, and resilient architecture of low-latency, high-bandwidth links. This fabric delivers a network that can support the most demanding and flexible data center environments.
Designed for the programmable network, the Cisco NX-OS operating system automates configuration and management for customers who want to take advantage of the DevOps operation model and tool sets.
Cisco provides two modes of operation for Cisco Nexus 9000 Series Switches. Organizations can deploy Cisco Application Centric Infrastructure (Cisco ACI®) or Cisco NX-OS mode.
Cisco ACI is a holistic, intent-driven architecture with centralized automation and policy-based application profiles. It provides a robust, transport network for dynamic workloads and is built on a network fabric that combines time-tested protocols with new innovations to create a highly flexible, scalable, and resilient architecture of low-latency, high-bandwidth links. This fabric delivers a network that can support the most demanding and flexible data center environments.
Designed for the programmable network, the Cisco NX-OS operating system automates configuration and management for customers who want to take advantage of the DevOps operation model and tool sets.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP28 ports quantity | 36 |
| Switching optical modules type | 100 Gigabit Ethernet |
| Network | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 3967 |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| 10G support | Yes |
| Optical fiber | |
| Switching optical modules type | 100 Gigabit Ethernet |
| Data transmission | |
| MAC address table | 256000 entries |
| Number of VLANs | 3967 |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 295515 h |
| Internal memory | 32000 MB |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 1071 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 586 W |
| Power source | AC |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 3967 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 437 mm |
| Depth | 441.3 mm |
| Height | 648 mm |
| Weight | 12.7 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Mean time between failures (MTBF) | 295515 h |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 32000 MB |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |