We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Nexus N9K-C9364C-RF network switch Managed L2/L4 2U Grey
SKU
N9K-C9364C-RF
Login for pricing
Available for backorder
Nexus 9364C ACI Spine switch with 64p 40/100G QSFP28, 2p 1/10G SFP, Refurbished
Category: Network Switches
| SKU | N9K-C9364C-RF |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Nexus |
Industry shifts are redefining IT at all levels. On-premise IT consumption models are shifting to cloud-based services. IT as a Service (IaaS) is supplanted by applications as a service. Separate development and operations are moving toward integrated Development and Operations (DevOps). Device-centric management models are migrating to application-centric management.
Business agility requires application agility, so IT teams need to provision applications in hours instead of months. Resources need to scale up (or down) in minutes, not hours. Traditional approaches take a siloed operational view, with no common operational model for the application, network, security, and cloud teams. A common operational model delivers application agility, simplified operations, assured performance, and scale.
The Solution: An Application-Centric Approach to Managing Your Infrastructure
Cisco® Application Centric Infrastructure (ACI) is a holistic architecture with centralized automation and policy-based application profiles. The Cisco ACI fabric is designed from the foundation to support emerging industry demands while maintaining a migration path for architecture already in place. The fabric is designed to support the industry move to management automation, programmatic policy, and dynamic “workload-anywhere” models. The Cisco ACI fabric accomplishes this with a combination of hardware, policy-based control systems, and software closely coupled to provide advantages not possible in other models.
The fabric consists of three major components: the Cisco Application Policy Infrastructure Controller (APIC), spine switches, and leaf switches. These three components handle both the application of network policy and the delivery of packets. Organizations can use the ACI-ready Cisco Nexus® 9000 Series Switches as spine or leaf switches to take full advantage of an automated, policy-based, systems management approach. The Cisco Nexus 9300 Series Switches include both spine and leaf switches.
The Cisco Nexus 9364C ACI Spine Switch is a 2-Rack-Unit (2RU) spine switch for Cisco ACI that supports 12.84 Tbps of bandwidth and 4.3 bpps across 64 fixed 40/100G QSFP28 ports and 2 fixed 1/10G SFP+ ports(Figure 2). Breakout is not supported on ports 1 to 64. The last 16 ports marked in green support wire-rate MACsec encryption.
Business agility requires application agility, so IT teams need to provision applications in hours instead of months. Resources need to scale up (or down) in minutes, not hours. Traditional approaches take a siloed operational view, with no common operational model for the application, network, security, and cloud teams. A common operational model delivers application agility, simplified operations, assured performance, and scale.
The Solution: An Application-Centric Approach to Managing Your Infrastructure
Cisco® Application Centric Infrastructure (ACI) is a holistic architecture with centralized automation and policy-based application profiles. The Cisco ACI fabric is designed from the foundation to support emerging industry demands while maintaining a migration path for architecture already in place. The fabric is designed to support the industry move to management automation, programmatic policy, and dynamic “workload-anywhere” models. The Cisco ACI fabric accomplishes this with a combination of hardware, policy-based control systems, and software closely coupled to provide advantages not possible in other models.
The fabric consists of three major components: the Cisco Application Policy Infrastructure Controller (APIC), spine switches, and leaf switches. These three components handle both the application of network policy and the delivery of packets. Organizations can use the ACI-ready Cisco Nexus® 9000 Series Switches as spine or leaf switches to take full advantage of an automated, policy-based, systems management approach. The Cisco Nexus 9300 Series Switches include both spine and leaf switches.
The Cisco Nexus 9364C ACI Spine Switch is a 2-Rack-Unit (2RU) spine switch for Cisco ACI that supports 12.84 Tbps of bandwidth and 4.3 bpps across 64 fixed 40/100G QSFP28 ports and 2 fixed 1/10G SFP+ ports(Figure 2). Breakout is not supported on ports 1 to 64. The last 16 ports marked in green support wire-rate MACsec encryption.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L4 |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| QSFP+ module slots quantity | 64 |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | QSFP28, SFP+ |
| Console port | RS-232 |
| Switching optical modules type | 100 Gigabit Ethernet |
| Network | |
| VLAN support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Optical fiber | |
| Switching optical modules type | 100 Gigabit Ethernet |
| Fiber optic connector | QSFP28, SFP+ |
| Data transmission | |
| Switching capacity | 12840 Gbit/s |
| Forwarding rate | 4300 Mpps |
| Design | |
| Form factor | 2U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Refurbished | Yes |
| Certification | UL 60950-1 Second Edition, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, AS/NZS 60950-1, GB4943 |
| Performance | |
| Noise level | 97.4 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 257860 h |
| Internal memory | 32000 MB |
| Flash memory | 256000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 1245 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 429 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| DC input voltage | 72 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Operating altitude | 0 - 4000 m |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 441.3 mm |
| Depth | 565.8 mm |
| Height | 85.9 mm |
| Weight | 16.7 kg |
| Technical details | |
| Form factor | 2U |
| Product colour | Grey |
| Noise level | 97.4 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 257860 h |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 32000 MB |
| Flash memory | 256000 MB |
| Certificates | |
| Certification | UL 60950-1 Second Edition, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, AS/NZS 60950-1, GB4943 |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |