We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco NVIDIA L40 L40S 48 GB GDDR6
SKU
UCSX-GPU-L40
Category: Graphics Cards
| SKU | UCSX-GPU-L40 |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
Un/Box the future with Cisco UCS® X-Series Modular System and Cisco Intersight™. Embrace an adaptable, future-ready, and cloud-operated system to simplify IT and innovate at the speed of software.
The Cisco UCS X-Series Modular System simplifies your data center, adapting to the unpredictable needs of modern applications while also providing for traditional scale-out and enterprise workloads. It reduces the number of server types to maintain, helping to improve operational efficiency and agility as it helps reduce complexity. Powered by the Cisco Intersight cloud-operations platform, it shifts your focus from administrative details to business outcomes—with hybrid cloud infrastructure that is assembled from the cloud, shaped to your workloads, and continuously optimized.
The Cisco UCS X-Series was engineered to be modular and flexible to offer adaptability and workload flexibility. With the introduction of PCIe Node and X-Fabric technology, X-Series now supports workloads that require GPUs. The unique architecture dramatically simplifies the addition, removal, or upgrade of GPUs to compute nodes. The Cisco UCS X440p PCIe Node allows you to add up to four GPUs to a Cisco X210c M6, X210c M7 or X410c M7 Compute Node with Cisco UCS X-Fabric Technology. Cisco UCS X-Series has no midplane; this innovative design provides fewer obstructions for better airflow. The vertically oriented X210c compute nodes and the X440p PCIe nodes connect directly to horizontally oriented X-Fabric modules. This enables seamless upgrades to future compute nodes, resource nodes, and X-Fabric modules without requiring any forklift upgrades.
The Cisco UCS X-Series Modular System simplifies your data center, adapting to the unpredictable needs of modern applications while also providing for traditional scale-out and enterprise workloads. It reduces the number of server types to maintain, helping to improve operational efficiency and agility as it helps reduce complexity. Powered by the Cisco Intersight cloud-operations platform, it shifts your focus from administrative details to business outcomes—with hybrid cloud infrastructure that is assembled from the cloud, shaped to your workloads, and continuously optimized.
The Cisco UCS X-Series was engineered to be modular and flexible to offer adaptability and workload flexibility. With the introduction of PCIe Node and X-Fabric technology, X-Series now supports workloads that require GPUs. The unique architecture dramatically simplifies the addition, removal, or upgrade of GPUs to compute nodes. The Cisco UCS X440p PCIe Node allows you to add up to four GPUs to a Cisco X210c M6, X210c M7 or X410c M7 Compute Node with Cisco UCS X-Fabric Technology. Cisco UCS X-Series has no midplane; this innovative design provides fewer obstructions for better airflow. The vertically oriented X210c compute nodes and the X440p PCIe nodes connect directly to horizontally oriented X-Fabric modules. This enables seamless upgrades to future compute nodes, resource nodes, and X-Fabric modules without requiring any forklift upgrades.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 1065 MHz |
| Processor boost clock speed | 2520 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| CUDA cores | 18176 |
| CUDA | Yes |
| Graphics processor | L40S |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 48 GB |
| Memory clock speed | 9001 MHz |
| Memory bandwidth (max) | 864 GB/s |
| Memory bus | 384 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Video | |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 18176 |
| Performance | |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Passive |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Beige |
| Number of slots | 2 |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Power consumption (max) | 300 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 1.05 kg |
| Technical details | |
| Cooling type | Passive |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Beige |
| TV tuner integrated | No |