We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco ONS-QC-16GFC-SW= network transceiver module Fiber optic 16000 Mbit/s QSFP+
SKU
ONS-QC-16GFC-SW=
Category: Network Transceiver Modules
| SKU | ONS-QC-16GFC-SW= |
|---|---|
| EAN | 0889728031332 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco 40GBASE QSFP portfolio offers customers a wide variety of high-density and low-power 40 Gigabit Ethernet connectivity options for data center, high-performance computing networks, enterprise core and distribution layers, and service provider applications.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | MPO-12 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Maximum data transfer rate | 16000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber ethernet cabling technology | 16GBASE |
| Product colour | Silver |
| Mean time between failures (MTBF) | 1620746 h |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Mean time between failures (MTBF) | 1620746 h |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | MPO-12 |
| Maximum data transfer rate | 16000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |