We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco QDD-2X400G-FR4= network transceiver module Fiber optic 400000 Mbit/s QSFP-DD
SKU
QDD-2X400G-FR4=
Category: Network Transceiver Modules
| SKU | QDD-2X400G-FR4= |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco QDD-2X400G-FR4 module supports link lengths of up to 2 km SMF with two duplex LC connectors. It is compliant to IEEE 802.3cu for 400GBASE-FR4 requirements and 100G Lambda MSA group. The 400 Gigabit Ethernet signal is carried over four CWDM grid optical wavelengths. Multiplexing and demultiplexing of the four wavelengths are managed within the device. FEC is performed on the host platform.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Maximum data transfer rate | 400000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP-DD |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | FR4 |
| Fiber ethernet cabling technology | 400GBASE |
| Product colour | Green, Silver |
| Features | |
| Product colour | Green, Silver |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 400000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP-DD |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 18.4 mm |
| Depth | 93.3 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 100 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |