We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco UCS 6454 Managed L2 1U Black
SKU
UCSX-FI-6454-U
Login for pricing
Available for backorder
Standalone model: UCS 6454 1RU Fabric Interconnect, with no PSU, with 54 ports and includes 18x10/25-Gbps and 2x40/100-Gbps port licenses
Category: Network Switches
| SKU | UCSX-FI-6454-U |
|---|---|
| EAN | 0889728453752 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco UCS 6454 54-Port Fabric Interconnect (Figure 3) is a One-Rack-Unit (1RU) 10/25/40/100 Gigabit Ethernet, FCoE, and Fibre Channel switch offering up to 3.82 Tbps throughput and up to 54 ports. The switch has 28 10/25-Gbps Ethernet ports, 4 1/10/25- Gbps Ethernet ports, 6 40/100-Gbps Ethernet uplink ports, and 16 unified ports that can support 10/25-Gbps Ethernet ports or 8/16/32-Gbps Fibre Channel ports. All Ethernet ports are capable of supporting FCoE.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Power connector | AC-in jack |
| QSFP28 ports quantity | 6 |
| SFP28 ports quantity | 48 |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3x, IEEE 802.1p, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3by, IEEE 802.3bm |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 9216 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Jumbo frames support | Yes |
| Throughput | 3820 Gbit/s |
| Security | |
| IGMP snooping | Yes |
| Queue scheduling algorithms | Weighted Round Robin (WRR) |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 930 W |
| Power supply included | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 260 W |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 4000 m |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN |
| Weight & dimensions | |
| Width | 439 mm |
| Depth | 571 mm |
| Height | 44 mm |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |