We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco UCS 6664 Managed 2U Silver
SKU
UCS-FI-6664-U
Category: Network Switches
| SKU | UCS-FI-6664-U |
|---|---|
| EAN | 0889728703321 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco UCS 6664 Fabric Interconnect (FI) is a 2-RU top-of-rack switch that mounts in a standard 19-inch rack such as the Cisco R Series rack. The 6664 is a 10/25/40/50/100 Gigabit Ethernet, FCoE and 16/32/64G Fibre Channel switch offering up to 11.65 Tbps throughput and up to 64 ports. The switch has 16 unified ports (port numbers 25-40) that can support 10/25/50-Gbps SFP Ethernet ports or 16/32/64-Gbps Fibre Channel ports, 48 40/100-Gbps Ethernet QSFP ports (port numbers 1-24 and 41-64). All Ethernet ports are capable of supporting FCoE.
The Cisco UCS 6664 Fabric Interconnect also has one network management port, one console port for setting the initial configuration, and one USB port for saving or loading configurations. It also includes L1/L2 ports for connecting two fabric interconnects for high availability.
From a networking perspective, the Cisco UCS 6664 FI use a cut-through architecture, supporting deterministic, low-latency, line-rate 10/25/40/50/100 Gigabit Ethernet ports, switching capacity of 11.65 Tbps, independent of packet size and enabled services. It enables 1600Gbps bandwidth per X9508 chassis with X9108-IFM-100G in addition to enabling end-to-end 100G ethernet and 200G aggregate bandwidth per X210c/X410c compute node. With the X9108-IFM-25G and the IOM 2408, UCS 6664 FI enables 400Gbps bandwidth per chassis per FI domain. Additionally, Cisco C-series rack-servers can direct-connect at 10/25/100G to Cisco 6664 FI or via using the Cisco Nexus 93180YC-FX3 in fex-mode.
The Cisco 6600 series FI supports Cisco low-latency, lossless 10/25/40/50/100 Gigabit Ethernet unified network fabric capabilities, which increases the reliability, efficiency, and scalability of Ethernet networks. The Cisco 6600 series FI supports multiple traffic classes over a lossless Ethernet fabric from the server through the fabric interconnect. Significant TCO savings come from the Cisco Unified Fabric ̶ optimized server design in which Network Interface Cards (NICs), Host Bus Adapters (HBAs), cables, and switches can be consolidated.
The Cisco UCS 6664 Fabric Interconnect also has one network management port, one console port for setting the initial configuration, and one USB port for saving or loading configurations. It also includes L1/L2 ports for connecting two fabric interconnects for high availability.
From a networking perspective, the Cisco UCS 6664 FI use a cut-through architecture, supporting deterministic, low-latency, line-rate 10/25/40/50/100 Gigabit Ethernet ports, switching capacity of 11.65 Tbps, independent of packet size and enabled services. It enables 1600Gbps bandwidth per X9508 chassis with X9108-IFM-100G in addition to enabling end-to-end 100G ethernet and 200G aggregate bandwidth per X210c/X410c compute node. With the X9108-IFM-25G and the IOM 2408, UCS 6664 FI enables 400Gbps bandwidth per chassis per FI domain. Additionally, Cisco C-series rack-servers can direct-connect at 10/25/100G to Cisco 6664 FI or via using the Cisco Nexus 93180YC-FX3 in fex-mode.
The Cisco 6600 series FI supports Cisco low-latency, lossless 10/25/40/50/100 Gigabit Ethernet unified network fabric capabilities, which increases the reliability, efficiency, and scalability of Ethernet networks. The Cisco 6600 series FI supports multiple traffic classes over a lossless Ethernet fabric from the server through the fabric interconnect. Significant TCO savings come from the Cisco Unified Fabric ̶ optimized server design in which Network Interface Cards (NICs), Host Bus Adapters (HBAs), cables, and switches can be consolidated.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Fiber ports quantity | 64 |
| Power connector | AC-in jack |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
| Number of management ports | 1 pc(s) |
| Network | |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Data transmission | |
| Throughput | 11648 Gbit/s |
| Design | |
| Form factor | 2U |
| Product colour | Silver |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Redundant fans support | Yes |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 1100 W |
| Power supply included | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 605 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 442 mm |
| Depth | 566 mm |
| Height | 86 mm |
| Technical details | |
| Form factor | 2U |
| Product colour | Silver |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |