We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 10m ADSL Broadband High Speed Modem Cable RJ11 Male to RJ11 Male
SKU
30-0502
Login for pricing
In Stock: 11 available
10m ADSL Broadband High Speed Modem Cable RJ11 Male to RJ11 Male
- Connector 1: RJ11 Male
- Connector 2: RJ11 Male
- Gold plated contacts
- Cable length: 10m
- Colour: White
Category: Telephone Cables
| SKU | 30-0502 |
|---|---|
| EAN | 5035624012349 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our ADSL modem cable is designed for optimal signal transfer and is the perfect link between your wall socket and your ADSL modem. This ensures fast, stable, and reliable internet connection for all your online activities.
| Features | |
|---|---|
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | RJ-11 |
| Connector 1 | RJ-11 |
| Product colour | White |
| Cable type | Round |
| Cable length | 10 m |
| Country of origin | China |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 250 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 3.5 g |
| Weight | 250 g |
| Package width | 220 mm |
| Package height | 240 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Weight | 250 g |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | White |
| Cable type | Round |
| Cable length | 10 m |
| Biodegradable package | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connector 2 | RJ-11 |
| Connector 1 | RJ-11 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.2 kg |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 10m ADSL Broadband High Sp...
Login for pricing
|
Cables Direct 88BT-003 telephone cable...
Login for pricing
|
Bestseller
Cables Direct 88BT-005 telephone cable...
Login for pricing
|
Popular
Cables Direct 88BT-210 telephone cable...
Login for pricing
|
New
Cables Direct RJ11/RJ45 1m0 10 m Black
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct BT-300 telephone cable 0...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
30-0502
|
88BT-003
|
88BT-005
|
88BT-210
|
88BTRJ-010K
|
BT-300
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
RJ-11
|
BT
|
BT
|
BT
|
RJ-11
|
BT
|
| Product colour |
White
|
White
|
White
|
White
|
Black
|
White
|
| Connector 1 |
RJ-11
|
BT
|
BT
|
RJ-11
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|




