We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m VGA Monitor Extension Cable - Male to Female - Fully Wired
SKU
26-0030MF
Login for pricing
In Stock: 16 available
3m VGA Monitor Extension Cable - Male to Female - Fully Wired
- Connector 1: VGA Male (HD15M)
- Connector 2: VGA Female (HD15F)
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 3m
- Colour: Black
Category: VGA Cables
| SKU | 26-0030MF |
|---|---|
| EAN | 5035624022997 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our male to female VGA cables are used to extend the distance of your existing VGA cable. The VGA cable carries high resolution video signals and is commonly used with legacy devices. Known for its reliability and versatility, it supports resolutions up to 1920×1080p (Full HD) depending on cable quality and device compatibility. Ideal for office setups, presentations, and extending displays, a VGA cable remains a trusted choice for connecting visual output devices in both personal and professional environments.
| Features | |
|---|---|
| Ferrite bead | No |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Connector gender | Female/Female |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Molded cable boot | Yes |
| Certification | REACH |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 8 mm |
| Weight | 393 g |
| Package weight | 7 g |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package weight | 7 g |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 315 mm |
| Quantity per box | 25 pc(s) |
| Packaging content | |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Quantity per box | 25 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 3m VGA Monitor Extension C...
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan VGA Monitor Cable, 1.8m, Bla...
Login for pricing
|
Popular
Cables Direct CDEX-805K VGA cable 5 m...
Login for pricing
|
Bestseller
V7 Black Video Cable VGA Male to VGA M...
Login for pricing
|
Hot Product
Cables Direct 5m SVGA VGA cable VGA (D...
Login for pricing
|
New
Cables Direct 3m SVGA VGA cable VGA (D...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0030MF
|
311731
|
CDEX-805K
|
V7E2VGA-02M-BLK
|
CDEX-705K
|
CDEX-703K
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Manhattan
|
Cables Direct
|
V7
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 |
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





