We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton P580-030-8K6 DisplayPort cable 9.14 m Black, Blue
SKU
P580-030-8K6
Login for pricing
Available for backorder
9.14m, DP 1.4, 8K UHD, 60Hz, 26 AWG, 32.4 Gbit/s, Black/Blue
Category: DisplayPort Cables
| SKU | P580-030-8K6 |
|---|---|
| EAN | 0037332290977 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Out of Stock |
DisplayPort 1.4 Cable Gets Your Gaming, Home Theater or Digital Signage Setup 8K-Ready
This high-speed DisplayPort (DP) cable (M/M) securely connects source and display devices compatible with DP 1.4 audio/video signals. Backward compatible with all your existing DisplayPort devices, including Blu-ray players, game consoles and 4K televisions, the P580-030-8K6 is ideal for future-proofing your high-definition or Ultra HD application in anticipation of an 8K upgrade.
Enjoy the Clarity of 4K/8K Video with Multi-Channel Audio and 4:4:4 Color
The P580-030-8K6 supports 8K Ultra HD resolutions up to 7680 x 4320 at 60 Hz with multi-channel sound. It’s compatible with DisplayPort 1.4 standards for HDR, providing a wide range of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks. HDCP 2.2 compliance allows you to stream 4K content with no complications. This BT.2020-compatible cable also supports 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor.
Invest in Quality Construction for Reliable Performance
You’re expecting this 8K cable to last a long time, which is why it has been constructed with high-quality materials, such as a rugged PVC jacket. Contacts and connectors are gold-plated to resist corrosion. The male connectors latch securely to help prevent the cable from becoming accidentally disconnected and disrupting a continuous audio/video signal. Double shielding reduces line noise (EMI/RFI) that can disrupt signals traveling through the DisplayPort cord.
This high-speed DisplayPort (DP) cable (M/M) securely connects source and display devices compatible with DP 1.4 audio/video signals. Backward compatible with all your existing DisplayPort devices, including Blu-ray players, game consoles and 4K televisions, the P580-030-8K6 is ideal for future-proofing your high-definition or Ultra HD application in anticipation of an 8K upgrade.
Enjoy the Clarity of 4K/8K Video with Multi-Channel Audio and 4:4:4 Color
The P580-030-8K6 supports 8K Ultra HD resolutions up to 7680 x 4320 at 60 Hz with multi-channel sound. It’s compatible with DisplayPort 1.4 standards for HDR, providing a wide range of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks. HDCP 2.2 compliance allows you to stream 4K content with no complications. This BT.2020-compatible cable also supports 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor.
Invest in Quality Construction for Reliable Performance
You’re expecting this 8K cable to last a long time, which is why it has been constructed with high-quality materials, such as a rugged PVC jacket. Contacts and connectors are gold-plated to resist corrosion. The male connectors latch securely to help prevent the cable from becoming accidentally disconnected and disrupting a continuous audio/video signal. Double shielding reduces line noise (EMI/RFI) that can disrupt signals traveling through the DisplayPort cord.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black, Blue |
| Cable length | 9.14 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 26 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Data transfer rate | 32.4 Gbit/s |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| HDCP | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Colour sampling | 4:4:4 |
| HDCP version | 2.2 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UKCA, WEEE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Weight | 310 g |
| Package weight | 320 g |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 304.8 mm |
| Packaging data | |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Package weight | 320 g |
| Weight | 310 g |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 304.8 mm |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UKCA, WEEE |