We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton SRCOLOKIT45U rack accessory Colocation kit
SKU
SRCOLOKIT45U
Login for pricing
Available for backorder
SmartRack Colocation Kit for 45U Standard-Depth Rack Enclosures
- Allows 2 different users to occupy their own half of a 45U rack enclosure
- Each half has its own unique combination lock to prevent unauthorized access
- Includes divider panel, doors, roof panel and all necessary mounting hardware
- Compatible with Eaton’s 45U rack enclosures, including SR45UB
Category: Rack Accessories
| SKU | SRCOLOKIT45U |
|---|---|
| EAN | 0037332277008 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Out of Stock |
Converts a standard 45U rack enclosure into a dual-compartment colocation rack cabinet.
| Features | |
|---|---|
| Certification | EIA/ECA-310-E; RoHS |
| Type | Colocation kit |
| Compatibility | 45U Standard-Depth Rack Enclosures |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 1200 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1200 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Colocation kit |
| Compatibility | 45U Standard-Depth Rack Enclosures |
| Colour | |
| Product colour | Black |