We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton SRH422454W rack cabinet 42U Freestanding rack White
SKU
SRH422454W
Category: Rack Cabinets
| SKU | SRH422454W |
|---|---|
| EAN | 0037332290168 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Out of Stock |
Heavy-Duty 42U Rack Cabinet Accommodates Heavy Network Equipment
This SmartRack 42U rack enclosure is constructed from heavy-duty steel 2.5 millimeters thick with reinforced structural elements, including extra welds and gussets for greater strength, extra connection points, and upgraded casters and levelers to support more weight. This cabinet has a maximum stationary load capacity of 5000 pounds (2268 kilograms) and a maximum rolling load capacity of 3500 pounds (1588 kilograms).
Keeps Servers and Other Equipment Secure
The reversible front door, split rear doors and removable side panels lock securely with the included keys to help prevent damage, tampering or theft. The doors and side panels are designed for quick release, making it simple to access connected equipment and cabling with little effort. The removable roof panel has strategically placed pass-throughs to accommodate cables from vertical 0U PDUs and other equipment. The perforated front and split rear doors allow generous airflow from front to rear to help keep your equipment cool and functioning at its peak.
White Server Rack Improves Visibility for Easier Maintenance
The SRH422454W features a white powder-coated finish both inside and outside. This white rack makes it easier to see the equipment mounted inside high-density installations. Improved visibility of ports and cables allows easier, faster installation and maintenance and helps reduce accidental disconnections.
Easy Enclosure and Equipment Installation
This 42U server rack comes fully assembled for quick deployment with pre-installed casters that let you maneuver it over a level surface, where it can be stabilized by adjusting the levelers. Toolless 0U mounting rails allow quick installation of compatible PDUs and vertical cable managers. Built-in baying brackets allow the combination of two or more rack cabinets in a row.
Extra Depth Offers More Installation Options
The SRH422454W is deeper than a standard rack’s 42 inches, instead offering 54 inches (1372 millimeters). The extra space accommodates larger, heavier servers that do not fit inside standard rack enclosures, as well as cabling and cable managers.
Meets Payment Card Industry Standards
The SRH422454W provides physical equipment and media security needed for PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) compliance. This is essential for companies that process, store and/or send credit card information.
This SmartRack 42U rack enclosure is constructed from heavy-duty steel 2.5 millimeters thick with reinforced structural elements, including extra welds and gussets for greater strength, extra connection points, and upgraded casters and levelers to support more weight. This cabinet has a maximum stationary load capacity of 5000 pounds (2268 kilograms) and a maximum rolling load capacity of 3500 pounds (1588 kilograms).
Keeps Servers and Other Equipment Secure
The reversible front door, split rear doors and removable side panels lock securely with the included keys to help prevent damage, tampering or theft. The doors and side panels are designed for quick release, making it simple to access connected equipment and cabling with little effort. The removable roof panel has strategically placed pass-throughs to accommodate cables from vertical 0U PDUs and other equipment. The perforated front and split rear doors allow generous airflow from front to rear to help keep your equipment cool and functioning at its peak.
White Server Rack Improves Visibility for Easier Maintenance
The SRH422454W features a white powder-coated finish both inside and outside. This white rack makes it easier to see the equipment mounted inside high-density installations. Improved visibility of ports and cables allows easier, faster installation and maintenance and helps reduce accidental disconnections.
Easy Enclosure and Equipment Installation
This 42U server rack comes fully assembled for quick deployment with pre-installed casters that let you maneuver it over a level surface, where it can be stabilized by adjusting the levelers. Toolless 0U mounting rails allow quick installation of compatible PDUs and vertical cable managers. Built-in baying brackets allow the combination of two or more rack cabinets in a row.
Extra Depth Offers More Installation Options
The SRH422454W is deeper than a standard rack’s 42 inches, instead offering 54 inches (1372 millimeters). The extra space accommodates larger, heavier servers that do not fit inside standard rack enclosures, as well as cabling and cable managers.
Meets Payment Card Industry Standards
The SRH422454W provides physical equipment and media security needed for PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) compliance. This is essential for companies that process, store and/or send credit card information.
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 60 |
| Screws included | Yes |
| Side panels included | Yes |
| Features | |
| Key lock | Yes |
| Rack capacity | 42U |
| Castor wheels | Yes |
| Maximum weight capacity (rolling) | 1588 kg |
| Adjustable mounting rails | Yes |
| Removable side panels | Yes |
| Back door construction | Steel |
| Front door construction | Steel |
| Side panel construction | Steel |
| Side panel key lock | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Side panels included | Yes |
| Maximum weight capacity | 2268 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | White |
| Certification | UL 62368-1; UL 2416, EIA/ECA-310-E |
| Rack rails | Yes |
| Preassembled | Yes |
| Side panel style | Blind |
| Front door style | Grilled |
| Back door style | Grilled |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 1447.8 mm |
| Height | 2032 mm |
| Weight | 244.9 kg |
| Maximum weight capacity | 2268 kg |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 60 |
| Screws included | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Side panels included | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, CE, UKCA |
| Rack capacity | 42U |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Certificates | |
| Certification | UL 62368-1; UL 2416, EIA/ECA-310-E |
| Material | |
| Material | Steel |