We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T02E14010/202 Ink cartridge black, 250 pages 6.9ml for Epson XP 6000
SKU
C13T02E14010
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 800 photo black pages, 550 black and 650 colour pages*.
- High-quality document printing and outstanding glossy photos: with the Claria Premium 5-colour ink set, including photo black cartridge
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 250.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 6.90 |
| SKU | C13T02E14010 |
| EAN | 8715946646183 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Kiwi |
| Product Videos |
View Video |
Reduce your printing costs
Epson offers standard and extra large (XL) ink cartridges so that you can pick the best value option for your needs. XL inks are great if you print in high volumes and can help to reduce your printing costs. With both sizes, the colours are available individually so only the colour used needs to be replaced. That means less wastage and great value.
Meet the range
Epson’s Claria Premium 5-colour ink set is ideal for busy households who want the best of both worlds – high-quality document printing and outstanding, glossy photos. It combines pigment and dye-based inks with the additional benefit of a photo black ink. This means that as well as creating durable text documents, these inks produce high-quality photos. What’s more, photos printed with this ink can last up to 300 years in a photo album1, ensuring your treasured memories are protected for generations.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Epson offers standard and extra large (XL) ink cartridges so that you can pick the best value option for your needs. XL inks are great if you print in high volumes and can help to reduce your printing costs. With both sizes, the colours are available individually so only the colour used needs to be replaced. That means less wastage and great value.
Meet the range
Epson’s Claria Premium 5-colour ink set is ideal for busy households who want the best of both worlds – high-quality document printing and outstanding, glossy photos. It combines pigment and dye-based inks with the additional benefit of a photo black ink. This means that as well as creating durable text documents, these inks produce high-quality photos. What’s more, photos printed with this ink can last up to 300 years in a photo album1, ensuring your treasured memories are protected for generations.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible Printers: Epson Expression Premium XP-6100, Epson Expression Premium XP-6105, Epson Expression Premium XP-6100 Series, Epson Expression Premium XP-6000, Epson Expression Premium XP-6005
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T02E14010 |
| Black ink volume | 6.9 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Black ink page yield | 250 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Expression Premium XP-6000, XP-6005 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 170 pc(s) |
| Products per pallet layer | 170 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1700 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946649184 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 92 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 47 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 142 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 92 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 47 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 142 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1700 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2 m |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 1700 pc(s) |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 170 pc(s) |
| Products per pallet layer | 170 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1700 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Indonesia |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T02E14010/202 Ink cartridge b...
Login for pricing
|
Hot Product
HP C6602A Printhead cartridge black 18...
Login for pricing
|
Bestseller
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 2146B001/CL-38 Printhead cartrid...
Login for pricing
|
Popular
Canon 8190A002/BCI-15BK Ink cartridge...
Login for pricing
|
Canon 2145B001/PG-37 Printhead cartrid...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T02E14010
|
C6602A
|
C9351AE
|
2146B001
|
8190A002
|
2145B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
HP
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
HP
|
HP
|
N/A
|
Canon
|
Canon
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|





