We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Portable USB-C 4K HDMI Hub
SKU
BR1U0UT
- Stay connected without making compromises even when you are on the go. With five additional ports for connectivity, you are all set for lightning-fast signaling rate[2] up to 5 Gbps, wired Ethernet connection up to 1GbE, and power delivery up to 65W.[1]
- Enjoy seamless compatibility across devices with a USB-C port that offers multi-OS[3] support for Windows, MacOS, ChromeOS, iOS, Linux, and AndroidOS.
- With a pocket-sized, lightweight design, you can carry this hub around without adding clutter or extra bulk to your bag. The built-in protections safeguard against excessive current, voltage and temperature and keep your devices safe.
- The better choice for a brighter tomorrow, this thoughtfully designed hub contains at least 80% post-consumer recycled plastic.[4] Plus, it comes with FSC-certified packaging.[5]
Category: Docking Stations & Port Replicators
| SKU | BR1U0UT |
|---|---|
| EAN | 0199251485442 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |

Expanded ports for work and power
Stay connected without making compromises even when you are on the go. With five additional ports for connectivity, you are all set for lightning-fast signaling rate[2] up to 5 Gbps, wired Ethernet connection up to 1GbE, and power delivery up to 65W.[1]

Compatible with your world
Enjoy seamless compatibility across devices with a USB-C® port that offers multi-OS[3] support for Windows, MacOS, ChromeOS, iOS, Linux, and AndroidOS.

Portability with built-in safeguards
With a pocket-sized, lightweight design, you can carry this hub around without adding clutter or extra bulk to your bag. The built-in protections safeguard against excessive current, voltage and temperature and keep your devices safe.
Five ports. One compact hub.
Find more ways to connect, wherever you work, with this compact and reliable USB-C 4K HDMI hub. Get five additional ports that support multiple devices and operating systems, and deliver power, so you can stay productive throughout the day.
Find more ways to connect, wherever you work, with this compact and reliable USB-C 4K HDMI hub. Get five additional ports that support multiple devices and operating systems, and deliver power, so you can stay productive throughout the day.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Vietnam |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| UNSPSC-code | 43211609 |
| Pallet weight (imperial) | 315.8 kg (696.2 lbs) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Box contents | Hub; Quick start guide; Warranty card |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251485442 |
| Special features | Sustainable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS, Android, iPadOS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 62 g |
| Width | 119.6 mm |
| Depth | 39.9 mm |
| Height | 14.9 mm |
| Package weight | 120 g |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 61 mm |
| Package height | 41 mm |
| Design | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Country of origin | Vietnam |
| Packaging data | |
| Package weight | 120 g |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 61 mm |
| Package height | 41 mm |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251485442 |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 315.8 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 315.8 kg |
| Compatible operating systems | Windows 10; Windows 11; macOS; Chrome OS™; iPadOS; Android™ |
| UNSPSC-code | 43211609 |
| Pallet weight (imperial) | 315.8 kg (696.2 lbs) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Special features | Sustainable |