We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking 40G QSFP+ to QSFP+ 30m Active Optical Cable
SKU
R0Z24A#B01
Login for pricing
Available for backorder
Aruba Networking 40G QSFP+ to QSFP+ 30m Active Optical Cable
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | R0Z24A#B01 |
|---|---|
| EAN | 0190017329628 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | QSFP+ |
| Cable length | 30 m |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 598.7 g |
| Cable length | 30 m |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | QSFP+ |
| Cable length | 30 m |
| Weight (imperial) | 0.59 kg (1.3 lbs) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.59 kg (1.3 lbs) |