We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPhone 14 Pro Eco Tec
SKU
IPH14PRET
Category: Cases
| Maximum screen size | 6.12 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Recycled plastic |
| Product colour | Black |
| SKU | IPH14PRET |
| EAN | 5056521456432 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | Out of Stock |
•Full back and side protection case made from 20% wheat straw and 80% recycled TPU
•The use of bio-degradable materials means that this case can be recycled within local recycling centres (please check with local recycling centre)
•Raised edges and anti-slip material protect the screen and camera from accidental damage
•Full access to all ports and functionalities
•Supports wireless charging
•The use of bio-degradable materials means that this case can be recycled within local recycling centres (please check with local recycling centre)
•Raised edges and anti-slip material protect the screen and camera from accidental damage
•Full access to all ports and functionalities
•Supports wireless charging
| Design | |
|---|---|
| Material | Recycled plastic |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 Pro |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.12") |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 Pro |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.12") |