We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Synology BeeStation NAS Desktop Realtek RTD1619B 2 GB DDR4 4 TB HDD Black
SKU
BST151-4T
Login for pricing
Available for backorder
4 TB, Realtek RTD1619B, 1 GB DDR4,1x 1GbE RJ-45, 1x USB-A 3.2 Gen 1 port, 1x USB-C 3.2 Gen 1 port
Category: NAS & Storage Servers
| SKU | BST151-4T |
|---|---|
| EAN | 4711174726806 |
| Manufacturer | Synology |
| Availability | Out of Stock |
Meet the BeeStation lineup
A private cloud designed to help you organize personal data effortlessly. Whether you are just backing up personal phone photos, or looking for a private cloud for your family and team to keep their digital files, there's a BeeStation for you.
Store everything here, access anywhere
Keep all of your files and photos in one place for access whenever and wherever you need them
Cloud-like experience...
With a built-in hard drive and everything preconfigured, BeeStation is ready to replace your current cloud storage services right out of the box.
Your memories at your fingertips
Back up your camera roll to relive life's moments no matter where you are, freeing up phone space while you're at it.
Your school and work files on any device
Upload, organize, and access files from any desktop browser, phone, or tablet. Never forget to bring important presentations or documents again!
Pick up where you left off
Whether you're a designer, a photographer, or an office worker, you can open and edit BeeStation files from any desktop, expanding on your computer space while continuing your work.
Full Computer Protection — Back up, Recover, Clone
Every BeeStation now includes a three-year license of Acronis True Image Essentials (for one computer). Acronis True Image is trusted by over 5.5 million users worldwide and recognized by PCWorld in 2025 for best comprehensive backup and malware protection.
Back up and protect your entire computer including the operating system, applications, settings, and files, with built-in ransomware defense to keep your personal and important data safe
Privacy-first cloud backup with BeeProtect
Every BeeStation comes with 3 months of free cloud protection. Enjoy secure, encrypted cloud backups for all your files on BeeStation, without worrying about how much storage you might need down the line.
A private cloud designed to help you organize personal data effortlessly. Whether you are just backing up personal phone photos, or looking for a private cloud for your family and team to keep their digital files, there's a BeeStation for you.
Store everything here, access anywhere
Keep all of your files and photos in one place for access whenever and wherever you need them
Cloud-like experience...
With a built-in hard drive and everything preconfigured, BeeStation is ready to replace your current cloud storage services right out of the box.
Your memories at your fingertips
Back up your camera roll to relive life's moments no matter where you are, freeing up phone space while you're at it.
Your school and work files on any device
Upload, organize, and access files from any desktop browser, phone, or tablet. Never forget to bring important presentations or documents again!
Pick up where you left off
Whether you're a designer, a photographer, or an office worker, you can open and edit BeeStation files from any desktop, expanding on your computer space while continuing your work.
Full Computer Protection — Back up, Recover, Clone
Every BeeStation now includes a three-year license of Acronis True Image Essentials (for one computer). Acronis True Image is trusted by over 5.5 million users worldwide and recognized by PCWorld in 2025 for best comprehensive backup and malware protection.
Back up and protect your entire computer including the operating system, applications, settings, and files, with built-in ransomware defense to keep your personal and important data safe
Privacy-first cloud backup with BeeProtect
Every BeeStation comes with 3 months of free cloud protection. Enjoy secure, encrypted cloud backups for all your files on BeeStation, without worrying about how much storage you might need down the line.
| Storage | |
|---|---|
| Total installed storage capacity | 4 TB |
| Storage drives installed | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Storage drive capacity | 4 TB |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Realtek |
| Processor family | Realtek |
| Processor model | RTD1619B |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Status |
| Chassis type | Desktop |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Status |
| Chassis type | Desktop |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI, RCM, EAC, UKCA, VCCI, China Compulsory Certification (CCC), BIS |
| Performance | |
| Browser supported | Google Chrome®, Firefox®, Microsoft Edge®, Safari® 14 and above |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power consumption (HDD standby) | 1.66 W |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 36 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 7.84 W |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 62.6 mm |
| Depth | 196.3 mm |
| Height | 148 mm |
| Weight | 820 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80% |
| Packaging data | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Other features | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI, RCM, EAC, UKCA, VCCI, China Compulsory Certification (CCC), BIS |