We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Trust GXT 490 FAYZO Headset Wired Head-band Motorcycle USB Type-A Black, White
SKU
25302
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Motorcycle |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 25302 |
| EAN | 8713439253023 |
| Manufacturer | Trust |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
GXT 490 FAYZO
Powerful over-ear 7.1 USB gaming headset for an immersive gaming experience
Surround yourself in the sound
Prepare to be blown away with the Fayzo. With virtual 7.1 surround sound and 50mm drivers, you’ll hear every word, footstep, bang, ding and more to experience your games like never before.
Play for the planet
Game in a way that’s good for you and good for the planet. With an eco-friendly design of 85% recycled plastics, the Fayzo helps you play with crystal-clear sound and a clear conscience too!
Ear-resistibly comfortable
Perfect for those marathon gaming sessions, this headset has über-comfortable earpads and adjustable swiveling ear-cups that will keep your head feeling happy all day long. Bliss!
Mic on, mic off
Your teammates need you, so make sure they capture your every word with the Fayzo’s noise-cancelling microphone. Flexible and detachable, it can even be folded away or taken off completely when it’s not needed!
Light it up
This headset’s got both style and substance. With adjustable multicolour RGB lighting, choose between three vibrant colours modes to add an extra dash of awesome to your gaming setup.
Hear and be heard
Seamlessly control your sound with the Fayzo’s easy-to-reach volume control and on-ear microphone mute button. That means less time fussing with controls and more time gaming!
Stay connected
Never let a short cable hold you back. With an extra-long 2m cable, this headset gives you the freedom to move and play without restrictions, no matter how intense it gets.
Do it your way
Take full control of your listening experience with the Fayzo. The included PC software allows you to create custom EQs, adjust your microphone ENC (environmental noise cancellation), and fine-tune the 7.1 sound – how cool is that?!
Platform partner
The Fayzo has so many incredible features already, but its compatibility with PC, PS4 and PS5 just makes it even better! Whichever platform you prefer, this is the headset for you.
Powerful over-ear 7.1 USB gaming headset for an immersive gaming experience
Surround yourself in the sound
Prepare to be blown away with the Fayzo. With virtual 7.1 surround sound and 50mm drivers, you’ll hear every word, footstep, bang, ding and more to experience your games like never before.
Play for the planet
Game in a way that’s good for you and good for the planet. With an eco-friendly design of 85% recycled plastics, the Fayzo helps you play with crystal-clear sound and a clear conscience too!
Ear-resistibly comfortable
Perfect for those marathon gaming sessions, this headset has über-comfortable earpads and adjustable swiveling ear-cups that will keep your head feeling happy all day long. Bliss!
Mic on, mic off
Your teammates need you, so make sure they capture your every word with the Fayzo’s noise-cancelling microphone. Flexible and detachable, it can even be folded away or taken off completely when it’s not needed!
Light it up
This headset’s got both style and substance. With adjustable multicolour RGB lighting, choose between three vibrant colours modes to add an extra dash of awesome to your gaming setup.
Hear and be heard
Seamlessly control your sound with the Fayzo’s easy-to-reach volume control and on-ear microphone mute button. That means less time fussing with controls and more time gaming!
Stay connected
Never let a short cable hold you back. With an extra-long 2m cable, this headset gives you the freedom to move and play without restrictions, no matter how intense it gets.
Do it your way
Take full control of your listening experience with the Fayzo. The included PC software allows you to create custom EQs, adjust your microphone ENC (environmental noise cancellation), and fine-tune the 7.1 sound – how cool is that?!
Platform partner
The Fayzo has so many incredible features already, but its compatibility with PC, PS4 and PS5 just makes it even better! Whichever platform you prefer, this is the headset for you.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Motorcycle |
| Sound pressure level (max) | 110 dB |
| Backlight colour | Multi |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, White |
| Volume control | Rotary |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Operating keys | Mute, Volume +, Volume - |
| Detachable cable | Yes |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Adjustable headband | Yes |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Backlight colour | Multi |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, White |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | SCS Product Category Rule (PCR) |
| Total amount of recycled materials used for making | 35% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Backlight colour | Multi |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, White |
| Volume control | Rotary |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 110 dB |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 100 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 5 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Number of drivers | 2 |
| Noise reduction | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Detachable microphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | SCS Product Category Rule (PCR) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 290 g |
| Width | 180 mm |
| Height | 200 mm |
| Depth | 90 mm |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A |
| Other features | |
| Sound pressure level (max) | 110 dB |
| Backlight colour | Multi |
| Backlight | Yes |
| Volume control | Rotary |
| Quick start guide | Yes |