We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC 24P4U computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD Black

FHD Resolution
Want to watch a Blu-ray movie in full quality, enjoy games in high resolution or read crisp text in office applications? Thanks to its Full HD resolution of 1920 x 1080 pixels, this monitor lets you do just that. Whatever you are viewing, with Full HD it will be displayed in rich detail without requiring a high-end graphics card or consuming a lot of your system’s resources.

120Hz Refresh Rate
Equip yourself with twice the frame rate of other monitors and say goodbye to image stuttering and blurry motion. With a 120Hz refresh rate every frame is rendered sharply and in smooth succession, so you can line up your shots accurately and appreciate high speed races in all their glory.

Height adjustable Stand
Raise or lower the screen to suit each individual’s height and seating preferences. The easy-to-adjust stand ensures hours of comfort.

Anti-Blue light
AOC has created an innovative solution to protect against the damaging effects of blue light from computer screens. AOC’s Anti-Blue Light technology is revolutionary in reducing the intensity and strength of blue light from computer screens while still maintaining true color and clarity.

Pop-out USB Hub
Conveniently connect with the pop-out USB 3.2 hub, featuring four ports (including a USB-C) for fast data transfer and device charging. The sleek, retractable design keeps your workspace clean and organized.
The 24P4U offers a 24" FHD display with a 120Hz refresh rate and Hardware Anti-Blue Light for clear, comfortable viewing. Featuring a convenient pop-out USB hub and a professional design, it's the perfect monitor to streamline your workspace and enhance efficiency.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| HD type | Full HD |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 85 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Digital horizontal frequency | 30 - 140 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 120 Hz |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| Headphone out | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Technical details | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -175 - 175° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 73 W |
| Power consumption (typical) | 30 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 1.5 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency class (HDR) | D |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 11 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 13 kWh |
| Operational conditions | |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Packaging data | |
| Stand included | Yes |
| Other features | |
| Power consumption (max) | 73 W |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
You may also be interested in
| Product |
AOC 24P4U computer monitor 60.5 cm (23...
Login for pricing
|
Popular
Hannspree HP246PJB LED display 61 cm (...
Login for pricing
|
Recommended
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Login for pricing
|
Hot Product
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Login for pricing
|
New
Philips V Line Full HD LCD monitor 273...
Login for pricing
|
Bestseller
Philips B Line LCD monitor 241B8QJEB/00
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
24P4U
|
HP246PJB
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
273V7QJAB/00
|
241B8QJEB/00
|
| Manufacturer |
AOC
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
| Market positioning |
Home
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:10
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| Display technology |
N/A
|
LED
|
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
N/A
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|





