We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS Prime -650B-BLACK power supply unit 650 W 20+4 pin ATX ATX
SKU
90YE00Y1-B0NA00
- Dual ball fan bearings that can last up to twice as long as sleeve bearing designs
- An 80 Plus Bronze Certification is the result of low-ESR electrolytic capacitors and other premium components
- Etched cables can be bent easily during installation
Category: Power Supply Units
| SKU | 90YE00Y1-B0NA00 |
|---|---|
| EAN | 4711387635285 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Prime |
Prime Performance
With 80+ Bronze certification, dual ball fan bearings, etched cables and an 6-year warranty, the ASUS Prime series PSU brings efficient and durable power delivery to reliable performance for the system build.
With 80+ Bronze certification, dual ball fan bearings, etched cables and an 6-year warranty, the ASUS Prime series PSU brings efficient and durable power delivery to reliable performance for the system build.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 13.5 cm |
| Cooling type | Active |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 13.5 cm |
| Illumination | No |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 650 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 110 W |
| Combined power (+12V) | 648 W |
| Combined power (+5V) | 110 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 54 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit, Under voltage |
| Ports & interfaces | |
| SATA power cable length | 120,400 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 120,400 mm |
| PCI Express power cable length | 60 cm |
| CPU power cable length | 80 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 5 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 3 |
| PCI Express power connectors (8-pin) | 2 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Performance | |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| Mean time between failures (MTBF) | 120000 h |
| Bearing technology | DBB |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Package depth | 196 mm |
| Package width | 340 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 3 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
ASUS Prime -650B-BLACK power supply un...
Login for pricing
|
Popular
GIGABYTE UD850GM PG5 V2 Power Supply U...
Login for pricing
|
Hot Product
MSI MAG A750GL PCIE5 power supply unit...
Login for pricing
|
Bestseller
MSI MAG A650BN UK PSU '650W, 80 P...
Login for pricing
|
Cooler Master GX II Gold 750 ATX 3.1
Login for pricing
|
Recommended
Corsair RMe Series RM650e power supply...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YE00Y1-B0NA00
|
GP-UD850GM PG5 V2
|
MAG A750GL PCIE5
|
MAG A650BN
|
MPX-7503-AFAG-2EBUK
|
CP-9020302-UK
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Gigabyte
|
MSI
|
MSI
|
Cooler Master
|
Corsair
|
| Purpose |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC/server
|
PC
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
ATX
|
ATX
|
ATX
|
ATX
|
ATX
|
ATX
|





