We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Secure Firewall 1230 hardware firewall 1U 13 Gbit/s
SKU
CSF1230-ASA-K9
Category: Hardware Firewalls
| SKU | CSF1230-ASA-K9 |
|---|---|
| EAN | 0889728575270 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco Secure Firewall 1200 Series is a family of security appliances that serves to connect and protect the distributed enterprise. It extends Cisco’s enterprise security policy and threat inspection to users and devices in branch offices and smaller sites.
Powered by an efficient network processor, 1200 Series delivers high levels of security policy and threat defense without compromising user experience.
Powered by an efficient network processor, 1200 Series delivers high levels of security policy and threat defense without compromising user experience.
| Data transmission | |
|---|---|
| IPS/IDS throughput | 13000 Mbit/s |
| Threat protection throughput | 11000 Mbit/s |
| Firewall throughput | 13 Gbit/s |
| Performance | |
| TLS interception | 2500 MB/s |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Management features | |
| LED indicators | SFP |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| WAN connection | SFP+ |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Storage | |
| SSD capacity | 480 GB |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 0.4 - 0.17 A |
| Power consumption (typical) | 57 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.24 kg |
| Width | 284.9 mm |
| Depth | 438.1 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Technical details | |
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Hard drive | |
| SSD capacity | 480 GB |