We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 15m HDMI V2.1 AOC 8K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
SKU
26-71508K
Login for pricing
In Stock: 24 available
15m HDMI V2.1 AOC 8K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Connector 1: HDMI Type A Male (Source)
- Connector 2: HDMI Type A Male (Display)
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 15m
- Colour: Black
Category: HDMI Cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 26-71508K |
| EAN | 5035624048089 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI cables provide crystal clear audio and 8K @60Hz ultra HD video, designed for superior performance for all set ups. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, gaming console, laptop, projector, or streaming device. This cable is omni-directional, so you must ensure the source goes into your computer or dock and the display goes into your monitor or TV.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Cable length | 15 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 7680 x 4320 |
| Connector material | Gold |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 157 g |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 75 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 75 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 15m HDMI V2.1 AOC 8K UHD C...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com High Speed HDMI Cable M/M...
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethe...
Login for pricing
|
Lindy 2m High Speed HDMI Cable, Gold L...
Login for pricing
|
Popular
Lindy 10m Standard HDMI Cable, Cromo L...
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy 5m High Speed HDMI Cable, Gold L...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-71508K
|
HDMM15M
|
353977
|
37862
|
37876
|
37864
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|




