We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 1m V1.4 8K DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Lockable Connectors
SKU
26-6010/8K
Login for pricing
In Stock: 610 available
1m V1.4 8K DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Lockable Connectors
- Connector 1: DisplayPort Male_x000D_
- Connector 2: DisplayPort Male_x000D_
- Gold plated contacts_x000D_
- Gold plated connectors_x000D_
- Cable length: 1m_x000D_
- Colour: Black_x000D_
Category: DisplayPort Cables
| SKU | 26-6010/8K |
|---|---|
| EAN | 5035624027084 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our DisplayPort cable provides high performance digital audio and video interface, designed to deliver exceptional quality and reliability for modern displays. Supporting high definition resolutions of up to 8K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Country of origin | China |
| Contact material | Gold |
| Connector material | Gold |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Package depth | 180 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Manual | No |
| Weight | 100 g |
| Package depth | 180 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 1m V1.4 8K DisplayPort Con...
Login for pricing
|
Cables Direct Mini DP - DP 5m Mini Dis...
Login for pricing
|
Hot Product
Cables Direct CDLDP-002LOCK DisplayPor...
Login for pricing
|
Popular
Manhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60...
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 1m (3ft) DisplayPort 1.2...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-6010/8K
|
CDLMDP-105
|
CDLDP-002LOCK
|
307116
|
306935
|
DISPL1M
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|




