We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m 2 x RCA/Phono Audio Cable - Male to Male - Gold Connectors
SKU
23-4020
Login for pricing
In Stock: 175 available
2m 2 x RCA/Phono Audio Cable - Male to Male - Gold Connectors
- Connector 1: 2 x RCA/PHONO Male
- Connector 2: 2 x RCA/PHONO Male
- Gold plated connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
Category: Audio Cables
| SKU | 23-4020 |
|---|---|
| EAN | 5035624023994 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our RCA to RCA (phono) cable allows you to connect anything featuring two RCA sockets, such as your TV to a surround sound system. This cable ensures your music and movies sound exactly as they should - rich, dynamic, and distortion-free. Ideal for both home setups and professional use, guaranteeing long-lasting reliability.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Red, White |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | 2 x RCA |
| Connector 2 | 2 x RCA |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | China |
| Certification | REACH |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 60 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Weight | 60 g |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 2m 2 x RCA/Phono Audio Cab...
Login for pricing
|
New
Cables Direct 2RR3-01 audio cable 1.2...
Login for pricing
|
Hot Product
Cables Direct 2TR-303 audio cable 3 m...
Login for pricing
|
Bestseller
Cables Direct 2TT-05 audio cable 5 m 3...
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct 2TR-305 audio cable 5 m...
Login for pricing
|
Popular
Cables Direct 2TT-10 audio cable 10 m...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
23-4020
|
2RR3-01
|
2TR-303
|
2TT-05
|
2TR-305
|
2TT-10
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
2 x RCA
|
3 x RCA
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
| Connector 1 |
2 x RCA
|
3 x RCA
|
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|



