We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m 3.5mm Stereo Jack Audio Cable - Male to Male - Gold Connectors
SKU
23-2020
Login for pricing
In Stock: 539 available
2m 3.5mm Stereo Jack Audio Cable - Male to Male - Gold Connectors
- Connector 1: 3.5mm Male
- Connector 2: 3.5mm Male
- Gold plated connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
Category: Audio Cables
| SKU | 23-2020 |
|---|---|
| EAN | 5035624023888 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our 3.5mm male to male AUX cables are designed for versatility and seamless connectivity across a variety of audio setups. Some of its most common applications include : Connecting your phone to your car stereo, Linking a speaker to your phone or tablet or joining up your computer to a sound system. Therefore, this cable is perfect whether you're on the road, at home or at work.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 2 | 3.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | China |
| Certification | REACH |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 60 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Weight | 60 g |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 2m 3.5mm Stereo Jack Audio...
Login for pricing
|
New
Cables Direct 3.5 mm - 3.5 mm M/F 2m a...
Login for pricing
|
Bestseller
Cables Direct 3m 3.5mm audio cable Black
Login for pricing
|
Cables Direct 3.5mm 3m audio cable Black
Login for pricing
|
Popular
Cables Direct 3.5mm 0.2m audio cable B...
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct 3.5mm - 2x RCA audio cab...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
23-2020
|
2TT-102WHT
|
1TT-03
|
2TT-103
|
2TT-201
|
2TR-302
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
| Connector 1 |
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|





