We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m DisplayPort to DVI-D Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
SKU
26-6120
Login for pricing
In Stock: 1823 available
2m DisplayPort to DVI-D Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Connector 1: DisplayPort Male (source)
- Connector 2: DVI-D Male (24+1)
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
Category: Display Cable Adapters
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 26-6120 |
| EAN | 5035624022645 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our DisplayPort to DVI-D cable allows you to connect from your DP source device to your DVI-D display. Supporting high definition resolutions up to 4K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 4 g |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 4 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 2m DisplayPort to DVI-D Co...
Login for pricing
|
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Mini DisplayPort to DVI A...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 8in DVI to VGA Cable Adap...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video C...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-6120
|
HDMIDVIMM6
|
41004
|
MDP2DVI
|
DVIVGAMF8IN
|
HDDVIMF8IN
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-I
|
N/A
|
DVI-D
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
HDMI
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DVI-I
|
HDMI
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|





