We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m USB 2 Connector Cable Type A Male to Type B Male
SKU
26-2900
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type B Male
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
Category: USB Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 26-2900 |
| EAN | 5035624008243 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 2 Type A to Type B cable delivers reliable, high quality connectivity for printers, scanners, external hard drives, and other USB B compatible devices. With sturdy moulded connectors and a durable outer jacket, it ensures stable data transfer and long-lasting performance. Supporting speeds up to 480Mbps, it’s perfect for everyday use at home or in the office. The extended length provides added flexibility, making setup easier and more convenient wherever your devices are positioned.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector material | Nickel |
| Weight | 50 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 50 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package type | Bag |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Gold |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 2m USB 2 Connector Cable T...
Login for pricing
|
Cables Direct CDL-160 USB cable USB 2....
Login for pricing
|
New
Cables Direct USB2-160OTG USB cable 0....
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct USB 2.0 Micro B, 0.5m US...
Login for pricing
|
Hot Product
Cables Direct 1.8m USB 2.0 USB cable U...
Login for pricing
|
Popular
Cables Direct CDL-102 USB cable 2 m US...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2900
|
CDL-160
|
USB2-160OTG
|
CDL-160-05M
|
77CDL-102GL
|
CDL-102
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
USB B
|
Micro-USB B
|
USB A
|
Micro-USB B
|
USB B
|
USB B
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





