We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m USB 2 Connector Cables Type A Male to Type B Male Cable (Pack of 2)
SKU
26-2900/2
Login for pricing
In Stock: 447 available
2m USB 2 Connector Cables Type A Male to Type B Male Cable (Pack of 2)
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type B Male
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
Category: USB Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 26-2900/2 |
| EAN | 5035624025127 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 2 Type A to Type B cable delivers reliable, high quality connectivity for printers, scanners, external hard drives, and other USB B compatible devices. With sturdy moulded connectors and a durable outer jacket, it ensures stable data transfer and long lasting performance. Supporting speeds up to 480Mbps, it’s perfect for everyday use at home or in the office. The extended length provides added flexibility, making setup easier and more convenient wherever your devices are positioned.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 80 g |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 80 g |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 7 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 7 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 2m USB 2 Connector Cables...
Login for pricing
|
New
Cables Direct USB3-MICROB USB cable 2...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 3 ft Black USB 2.0 Extens...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 6 ft Black USB 2.0 Extens...
Login for pricing
|
Cables Direct 5 m, USB/USB, M/M USB ca...
Login for pricing
|
Hot Product
V7 Black USB Cable USB 2.0 A Male to U...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2900/2
|
USB3-MICROB
|
USBEXTAA3BK
|
USBEXTAA6BK
|
CDL-105
|
V7E2USB2AB-1.8M
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
V7
|
| Connector 2 |
USB B
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
USB B
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





