We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m DisplayPort to DVI-D Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
SKU
26-6130
Login for pricing
In Stock: 93 available
3m DisplayPort to DVI-D Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Connector 1: DisplayPort Male (source)
- Connector 2: DVI-D Male (24+1)
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 3m
- Colour: Black
Category: Display Cable Adapters
| SKU | 26-6130 |
|---|---|
| EAN | 5035624026360 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our DisplayPort to DVI-D cable allows you to connect from your DP source device to your DVI-D display. Supporting high definition resolutions up to 4K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 150 g |
| Package weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 0 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 3m DisplayPort to DVI-D Co...
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct HDHDPORT-VGA-2M video ca...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 15 ft HDMI to DVI-D Cable...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
Login for pricing
|
Lindy 0.2m DVI to VGA Adapter Cable
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-6130
|
HDHDPORT-VGA-2M
|
HDMIDVIMM15
|
HDMIDVIMM6
|
41004
|
41222
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
VGA (D-Sub)
|
HDMI
|
HDMI
|
DisplayPort
|
DVI-A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Female connector
|
N/A
|





