We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m VGA Monitor Connector Cable - Male to Male - Fully Wired
SKU
26-0030MM
Login for pricing
In Stock: 230 available
3m VGA Monitor Connector Cable - Male to Male - Fully Wired
- Connector 1: VGA Male (HD15M)
- Connector 2: VGA Male (HD15M)
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 3m
- Colour: Black
Category: VGA Cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| SKU | 26-0030MM |
| EAN | 5035624020283 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our VGA cables transmit a standard analogue video signal between a computer and a display device, such as a monitor, projector or TV. Featuring a 15 pin connector on each end, the VGA cable carries high resolution video signals and is commonly used with legacy devices. Known for its reliability and versatility, it supports resolutions up to 1920×1080p (Full HD) depending on cable quality and device compatibility. Ideal for office setups, presentations, and extending displays, a VGA cable remains a trusted choice for connecting visual output devices in both personal and professional environments.
| Features | |
|---|---|
| Ferrite bead | No |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Connector gender | Male/Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Molded cable boot | Yes |
| Certification | REACH |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 8 mm |
| Weight | 381 g |
| Package weight | 7 g |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package weight | 7 g |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Quantity per box | 25 pc(s) |
| Packaging content | |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Quantity per box | 25 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 3m VGA Monitor Connector C...
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan VGA Monitor Cable, 1.8m, Bla...
Login for pricing
|
Popular
Manhattan VGA Monitor Cable (with Ferr...
Login for pricing
|
New
Cables Direct CDEX-805K VGA cable 5 m...
Login for pricing
|
Bestseller
V7 Black Video Cable VGA Male to VGA M...
Login for pricing
|
Cables Direct 5m SVGA VGA cable VGA (D...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0030MM
|
311731
|
317696
|
CDEX-805K
|
V7E2VGA-02M-BLK
|
CDEX-705K
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Cables Direct
|
V7
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 |
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





