We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 48 Port Patch Panel (CAT6) IDC Punch Down 19 inch
SKU
90-0046
- Specification: CAT6
- Number of ports: 48
- Termination style: IDC punchdown
- IDC terminals: Feature phosphor bronze & nickel coating
- IDC terminals contact compatibility: 22 - 26AWG solid wires
- Port connection: RJ45 Male
- RJ45 socket minimum life: 750 insertions
- RJ45 socket: 50 Micron gold plated contact pins
- Cable management system: Cable tie
- Wiring specification: T568A & T568B
- Shielding: No
- Rack size: 19"
- Dimensions: 2U, 480 x 33 x 88mm (W x D x H)
- Operating temperature: 0oC - 70oC
- Storage temperature: -40oC - 85oC
- Colour: Black
Category: Patch Panels
| SKU | 90-0046 |
|---|---|
| EAN | 5035624022416 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our CAT6 patch panel is designed to manage and organise your network connections, featuring 48 ports on the front for easy access and the corresponding termination points on the back. It also features removable cards on the front of the panel for personalisation which allows you to connect cables from your PCs, printers and router without error. These are commonly used in data centres and telecommunications rooms to simplify network management.
| Network | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Gold |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6 |
| AWG wire size | 22/26 |
| Ports quantity | 48 |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Design | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 2U |
| Cable management | Yes |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Thermoplastic polyester (PBT) |
| Product colour | Black |
| Cable connection | RJ45 Male |
| Certification | REACH |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | -40 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 480 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 88 mm |
| Depth | 33 mm |
| Package weight | 82.5 g |
| Package width | 520 mm |
| Package height | 60 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of cable ties | 4 |
| Cable tie(s) included | Yes |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package weight | 82.5 g |
| Package type | Box |
| Package depth | 146 mm |
| Package width | 520 mm |
| Package height | 60 mm |
| Features | |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 2U |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Thermoplastic polyester (PBT) |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Cable connection | RJ45 Male |
| Technical details | |
| Mounting | Rack mounting |
| Package type | Box |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Package width | 520 mm |
| Package height | 60 mm |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Thermoplastic polyester (PBT) |
| Cable connection | RJ45 Male |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 48 Port Patch Panel (CAT6)...
Login for pricing
|
Popular
Lindy 19' CAT6 1U 16 Port RJ-45 P...
Login for pricing
|
Recommended
Lindy 19' CAT5e 1U 16 Port RJ-45...
Login for pricing
|
New
Cables Direct 48 port Cat5e patch pane...
Login for pricing
|
Hot Product
Cablenet 25 Way 1u Voice Panel 3 Pair...
Login for pricing
|
Bestseller
Cablenet 24 Port Cat6 UTP 1u Coupler P...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90-0046
|
12751
|
20755
|
UT-899248
|
72-3397
|
72-3406
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Lindy
|
Lindy
|
Cables Direct
|
Cablenet
|
Cablenet
|
| Ports quantity |
48
|
16
|
16
|
48
|
25
|
24
|
| Rack capacity |
2U
|
1U
|
1U
|
N/A
|
1U
|
1U
|
| Mounting |
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|
Rack mounting
|





