We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 5m ADSL Broadband High Speed Modem Cable RJ11 Male to RJ11 Male
SKU
30-0008
Login for pricing
In Stock: 28 available
5m ADSL Broadband High Speed Modem Cable RJ11 Male to RJ11 Male
- Connector 1: RJ11 Male
- Connector 2: RJ11 Male
- Gold plated contacts
- Cable length: 5m
- Colour: White
Category: Telephone Cables
| SKU | 30-0008 |
|---|---|
| EAN | 5035624007840 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our ADSL modem cable is designed for optimal signal transfer and is the perfect link between your wall socket and your ADSL modem. This ensures fast, stable, and reliable internet connection for all your online activities.
| Features | |
|---|---|
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | RJ-11 |
| Connector 1 | RJ-11 |
| Product colour | White |
| Cable type | Round |
| Cable length | 5 m |
| Country of origin | China |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 3.5 g |
| Weight | 70 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 225 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Weight | 70 g |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | White |
| Cable type | Round |
| Cable length | 5 m |
| Biodegradable package | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connector 2 | RJ-11 |
| Connector 1 | RJ-11 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 5m ADSL Broadband High Spe...
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct 5m RJ11 Modem Cable Grey
Login for pricing
|
Hot Product
Cables Direct 88BT-002 telephone cable...
Login for pricing
|
New
Cables Direct 88BT-003 telephone cable...
Login for pricing
|
Cables Direct 88BT-205 telephone cable...
Login for pricing
|
Popular
Cables Direct 88BT-205X telephone cabl...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
30-0008
|
BT-105
|
88BT-002
|
88BT-003
|
88BT-205
|
88BT-205X
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
RJ-11
|
RJ-11
|
BT
|
BT
|
BT
|
BT
|
| Product colour |
White
|
N/A
|
White
|
White
|
White
|
White
|
| Connector 1 |
RJ-11
|
RJ-11
|
BT
|
BT
|
RJ-11
|
RJ-11
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|



