We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 5m HDMI to DVI-D Monitor Connector Cable - Male to Male - 18+1 Single link
SKU
26-1686
Login for pricing
In Stock: 81 available
5m HDMI to DVI-D Monitor Connector Cable - Male to Male - 18+1 Single link
- Connector 1: HDMI Type A Male
- Connector 2: DVI-D Male (18+1)
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 5m
- Colour: Black
Category: Display Cable Adapters
| SKU | 26-1686 |
|---|---|
| EAN | 5035624017733 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI to DVI-D cable allows you to connect your HDMI source to a DVI-D display device, and vice versa. Designed for crisp, reliable video transmission supporting up to 1080p full HD which ensures sharp picture quality on all devices.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | D-Sub (DB-25) |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Male |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 400 g |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package weight | 6 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package weight | 6 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 5m HDMI to DVI-D Monitor C...
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 3m...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) DisplayPort to...
Login for pricing
|
Hot Product
Cables Direct 1.8m HDMI-DVI-D 2 m Black
Login for pricing
|
StarTech.com 3ft (1m) Micro HDMI to DV...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 6ft (2m) Micro HDMI to DV...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-1686
|
372510
|
DP2DVI2MM6
|
CDLDV-302
|
HDDDVIMM1M
|
HDDDVIMM2M
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
N/A
|
DVI-D
|
| Connector 1 |
D-Sub (DB-25)
|
HDMI Type A (Standard)
|
DisplayPort
|
HDMI
|
N/A
|
Micro-HDMI
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|





